Täna mälestatakse holokausti ohvreid

Virumaa Teataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jaak Aaviksoo
Jaak Aaviksoo Foto: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Täna möödub 65 aastat Auschwitz - Birkenau surmalaagri vabastamisest. Sel päeval mälestatakse maailmas holokausti ohvreid.

Välisminister Urmas Paet ütles, et Eesti on hukka mõistnud kõik inimsusevastased kuriteod, holokausti nende seas. «Holokausti õudused ei tohi kunagi korduda,» rõhutas Paet.

Ta lisas, et Eesti on vastanud ka Poola üleskutsetele holokausti ohvrite mälestusele kaasa aitamiseks ja tegi 20 000 euro suuruse annetuse Auschwitz-Birkenau Fondile.

Rahvusvahelise holokaustipäeva ametlik mälestustseremoonia toimub ka Auschwitz-Birkenaus, tänases muuseumis, mille korrashoiuks on Eesti annetanud 20 000 eurot kasutatakse.

Eestis on muutunud traditsiooniks mälestada holokausti ohvreid natsionaalsotsialistliku okupatsioonivõimu rajatud Klooga surmalaagri asupaigas, kus paikneb üks ohvrite mälestusele pühendatud memoriaalidest.

Kloogal holokaustiohvrite mälestusmärgi juures peetud kõnes kutsus kaitseminister Jaak Aaviksoo kõiki üles avaldama austust holokausti ohvritele.

"Tänavu möödub 70 aastat ajaloo ühe kohutavama teetähise - Auschwitzi surmalaagri rajamisest ja 65 aastat selle lõpust. Natsirežiimi rajatud surmalaagrid sümboliseerivad kõnekalt neid õudusi, mida elasid läbi natside poolt hävitamisele määratud inimesed kõikjal vallutatud maades," ütles Aaviksoo.

Aaviksoo märkis ka, et Eesti iseseisvusmanifesti pealkiri "Manifest kõigile Eestimaa rahvastele" tähendab, et Eesti iseseisvus ei olnud ega ole mõeldud üksnes eestlastele, vaid kõigile Eesti inimestele.

Eesti iseseisvusmanifestis lubati juudi rahvale kultuuriautonoomia ning oli loomulik, et juudid olid valmis Eesti vabadust ja oma õigusi relvaga kaitsma, õlg õla kõrval koos eestlaste ja teiste rahvustega, lisas kaitseminister.

Ta lisas, et möödunud aasta Võidupühal avatud Vabadussõja võidusammas on teiste kõrval pühendatud ka kõigile rohkem kui kahesajale juudi soost sõdurile, kes Eesti iseseisvust kaitsesid.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles