Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Monumendid said kaardipakki

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Algselt kohalike annetusest Viru-Nigulasse kerkinud Vabadussõja monument on koha leidnud risti soldati kaardil. Monumenti on mitu korda lõhutud ja ikka uuesti üles ehitatud. | FOTO: Arvet Mägi

Rakverest pärit hobi korras monumendiuurija Heiki Koov lasi välja mängukaardid, kus on kujutatud erinevaid Lääne-Virumaal leiduvaid monumente.

54 kaardiga pakis on ristimastis monumendid, mis püstitatud Vabadussõja auks või nõukogude režiimi põhjustatud kannatuste mälestuseks, ruutumastis on punamonumendid, ärtumastis üksikisikute auks paigaldatud monumendid ja potimastis varia.

Näiteks poti ässal on kujutatud tarvaskulptuuri, ruutu ässal Rakvere vennashauda, risti ässal Rakvere Vabadussõja monumenti ja ärtu ässal Friedrich Reinhold Kreutzwaldile püstitatud mälestuskivi Viru lauliku sünnikodus Jõeperes.

MTÜ Monumentide e-Kataloog juhataja Heiki Koov on Lääne-Virumaa monumente uurinud omal initsiatiivil viimased paar aastat, et kanda need internetikataloogi aadressil www.monument.ee.

Ta on registreerinud ja enamiku ka ise üles otsinud ning pildistanud kokku üle 260 monumendi Lääne-Virumaal.

“Kaardipaki idee pole iseenesest uus, mul endal on olemas kaardid Stockholmi vaadetega, kuid Eestis on tehtud ka kaarte mõisate ja linnuste fotodega,” ütles Heiki Koov.

Monumendiuurija Heiki Koovi sõnul saab Lääne-Viru monumentidega kaardipakke osta maakonna erinevatest kauplustest või tellida internetist. Kokku on valmistatud 1100 kaardipakki, millest autor paljud ka niisama laiali jaganud on, sest tahab oma sõnul asja populariseerida ja inimesi monumentide kataloogi koostamisele kaasa tõmmata.

“Nüüd on mu tegevusel vähemasti käegakatsutav tulemus,” lisas ta.

Novembri alguses avatakse Tallinnas okupatsioonimuuseumis näitus Lääne-Virumaal asuvatest punamonumentidest.

Koovi sõnul pakkus ta näitust ka Virumaa Muuseumidele, kuid siin ei oldud sellest huvitatud.

Tagasi üles