Utria dessandi mälestusvõistlusel osales rekordarv osavõtjaid

Ago Gaškov
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Neljapäevast laupäevani peetud Utria dessandi mälestusvõistlusel oli seekord rajal 30 võistkonda, kokku 120 kaitsetahet täis meest ja naist. Laupäeva hommikul Sinimäel, lõpujooksul, oli neist alles küll vaid 13, ülejäänud katkestasid.

„Põhiline probleem oli valed suusad,“ ütles mälestusretke peakorraldaja, Erna Seltsi juhatuse esimees Meelis Rätsep.

Võitjaks tuli, nagu sageli varemgi, Scoutspataljoni esimene võistkond. Esikolmikusse jõudsid retke 18-aastase ajaloo jooksul ka välismaalased. Rootsi jäägrid tulid kolmandaks. „Nende jaoks oli siin väga pehme ilm. Need mehed sünnivad lumme,“ iseloomustas seda võistkonda üks kaitseliitlane.

Kaitseliidu Alutaguse maleva pealik major Margus Ets pidas tänavust rada varasematest kergemaks. „See kulges suurte asulate läheduses, palju oli teid, mida võistlejad kasutada said,“ ütles ta. Meelis Rätsepa sõnul aga ei saa ka selleaastast rada kergeks pidada, sest üle poole võistkondadest katkestas. Katkestajaid on olnud igal aastal. „Kõik sõltub ilmastikust ja võistlejate ettevalmistusest, kuigi ka vale varustus võib katkestamise kaasa tuua. Saksa ja Poola võistkond katkestas valede suusklade tõttu,“ rääkis Rätsep.

Tänavu oli rajal kuus välisvõistkonda neljast riigist: Saksamaalt, Poolast, Soomest ja Rootsist. See näitab, et korraldajate soov muuta võistlus tõeliselt rahvusvaheliseks ning mitte jääda Eesti ürituseks, millest võtab osa paar Soome võistkonda, on täitunud. „Oli kunagi Erna retk ja Utria oli pigem pilootprojekt. Nüüd enam Erna retke pole ja me oleksime väga rõõmsad, kui suudaksime Utria dessandi mälestusretke viia Erna retke tasemele,“ ütles Rätsep.

Utria dessandi mälestusretke algatas Vaivara vallavalitsus juba eelmise sajandi lõpus, mälestamaks Vabadussõjas pöördelise tähtsusega Utria dessanti, mille tulemusel 1919. aasta jaanuaris algas Eesti vabastamine punaterrorist. Dessandis osalesid nii Eesti sõdurid kui ka Soome vabatahtlikud major Ekströmi juhtimisel. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles