Marutuul hävitas Assamalla küla sümboliks olnud kurepesa

Kristi Ehrlich
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Laupäeval maha prantsatanud pesa asusud kured eile hommikul taastama oksi noka vahel raaghaaval korstna otsa tassides.
Laupäeval maha prantsatanud pesa asusud kured eile hommikul taastama oksi noka vahel raaghaaval korstna otsa tassides. Foto: Marianne Loorents

Laupäevane marutuul tõi Assamalla külas vana telliskivikorstna otsast alla kurepesa, millel vanust oma 30 aastat. “See oli küla sümbol,” kurvastas loodusesõber Allan Jaakus.

Loodusesõber on aastaid keset põldu kõrguvast korstnast ja selle otsas ilutsevast pesast mööda sõitnud ning iga kord pesa silmitsenud. Nii ka möödunud reedel, mil pesa veel omal kohal oli. Kuid laupäevasele tormile see enam vastu ei pidanud.

Allan Jaakuse sõnul oli pesa põhi, mis ligi 30 aastat vana, mädanenud. Aastate jooksul ehitas kurepaar pesa poolteise meetri kõrguseks. Pude põhi ja sellel kõrguv raske pesa saidki tugeva tuule kaasmõjul lõpuks kurgede kodule saatuslikuks.

“Nii-öelda alumistel korrustel ehk pesa alumises kihis oli veel neli-viis varblasepesa. Kured ja varblased said omavahel hästi läbi,” kõneles ta.

Laupäeval, kui Jaakus juhtunu avastas, käis ta veel põllul vaatamas, kas poegi maapinnal ei leba. Et linnukesi ümberringi näha ei olnud, kardab loodusesõber, et pojad jäid kas pesamaterjali alla või langesid kasside saagiks. “Ilmselt on nad hukkunud,” lausus Jaakus nukralt.

Samas teadis ta rääkida, et pesa on varemgi mädanenud põhja tõttu korstna otsast mingis osas alla kukkunud, kuid juulikuus, mil kurepojad on suuremad. “Siis on kured oma pojad maapinnal üles kasvatanud,” lisas loodusesõber.

Seda trööstitut vaatepilti nähes tekkis tal paratamatult küsimus, kas taoliste õnnetuste ärahoidmiseks ei tohiks inimene sekkuda, kui on näha, et pesa kõrgus on juba üle kriitilise piiri, ja näiteks talvel pesa alla lükata. “Ega kured oma pesitsuskohast lahku, nad ehitavad kiiresti uue pesa üles,” lausus Jaakus ja lisas, et madalam pesa peab tuultele tunduvalt paremini vastu.

Ta mainis, et Assamalla pole ainuke koht, kus selliseid allakukkumise äärel pesi leidub. Iseküsimus on muidugi tegevuse seaduslikkuses. “Kas inimene tohib minna kurepesa kallale?” küsis ta.

Keskkonnaameti pressiesindaja Sille Ader ütles, et linnupesade eemaldamine enne pesitsusaja algust, näiteks talvel, on lubatud, kuid selleks tegevuseks tuleb kohalikul omavalitsusel taotleda keskkonnaametist luba.

Pesitsusajal lindusid häirida ei tohi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles