Kallukse seakatku diagnoos sai ka referentlabori kinnituse

Toomas Herm
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Katku tõttu kaotas Kallukse farmis elu üle 4200 sea.
Katku tõttu kaotas Kallukse farmis elu üle 4200 sea. Foto: MEELIS MEILBAUM/VIRUMAA TEATAJA

Kallukse külas asuvas seafarmis diagnoositud seakatku puhang sai kinnituse ka Euroopa Liidu referentlaboratooriumist Hispaanias.

„Referentlabori hinnangul pole ka täiendava analüüsi tulemusel mingit kahtlust, et konkreetses farmis oli sigade Aafrika katk. Seda kinnitavad referentlaboris tehtud täiendavad viroloogilised, molekulaardiagnostilised ja seroloogilised uuringud,“ ütles veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda. „Lisaks tuleb silmas pidada, et positiivse analüüsitulemuse kõrval võtab veterinaar- ja toiduamet diagnoosi kinnitamisel arvesse ka loomade kliinilisi ja patoloogilisi tunnuseid ning üldist epidemioloogilist olukorda, mis Kallukse farmi puhul kinnitasid samuti sigade Aafrika katku haigustekitaja esinemist farmis. Seega oli tegemist taudikoldega, mis tuli viiruse lokaliseerimiseks võimalikult kiiresti likvideerida.“

Veterinaar- ja toiduamet kinnitas 21. juulil veterinaar- ja toidulaboratooriumi poolt esitatud proovitulemustele tuginedes sigade Aafrika katku diagnoosi Kallukse külas asuvas ligi 4300 seaga farmis.

Farmi omanikfirma OÜ Sponsum kahtlustas, et kuna katk leiti ainult ühel seal, siis võidi eksida ja tuhanded sead hukati asjata. Äriühing taotles täiendavat uuringut ja see rahuldati ning positiivne proov saadeti täiendavaks analüüsimiseks Hispaanias asuvasse Euroopa Liidu referentlaborisse.

Veterinaar- ja toidulaboratooriumi direktori asetäitja loomahaiguste alal Imbi Nurmoja sõnul on proovide saatmine referentlaborisse labori jaoks tavapärane osa tööprotsessist. „Sel aastal, nagu ka möödunud aastal oleme saatnud Euroopa Liidu referentlaboratooriumisse täiendavaks analüüsimiseks proovid kõikidest kodusigade taudikolletest. Metssigade proove oleme saatnud regulaarselt kogu epideemia vältel uute taudistunud alade lisandumisel,“ ütles Nurmoja. „Ühelt poolt võimaldab see saada parema ülevaate haiguse epidemioloogiast Eestis. Teisalt on  referentlaboril kohustus koguda infot viiruse iseloomu ja geneetika kohta, et viirust paremini tundma õppida.“

Veterinaar- ja toidulaboratoorium on maaeluministri poolt nimetatud siseriiklik referentlaboratoorium sigade Aafrika katku alal, mis teeb tihedat koostööd Hispaanias asuva Euroopa Liidu referentlaboratooriumiga. Veterinaar ja toidulaboratooriumi Tartu labor on sigade Aafrika katku uuringute läbiviimiseks akrediteeritud, st laboril on uuringute läbiviimiseks vajalikud seadmed, valideeritud uurimismeetodid ja nõutava pädevusega töötajad. Euroopa Liidu referentlaboratooriumi poolt teostatud võrdluskatsete tulemuste põhjal on hinnatud, et veterinaar- ja toidulaboratooriumi Tartu labori kasutatavad diagnostilised protseduurid vastavad eesmärgile ning võimaldavad anda korrektse sigade Aafrika katku diagnoosi.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles