Toomas Rulli Tom-Tomm Kvintett teatri jazz'i-kohvikus

Andres Pulver
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toomas Rull.
Toomas Rull. Foto: Internet

Toomas Rull ehk Tom on teadagi väga hinnatud löökpillimängija, aga mitte ainult. Ta on ka hea pedagoog, omanäolise muusika looja, oma ansamblite juht, vokalist, oodatud kolleeg ja rütmimootor paljudes ansamblikoosseisudes nii stuudios kui laval.


Tomiga igatsevad mängida nii džässi-, pop- kui rokkmuusikud. Kõigiga ta lihtsalt ei jõua koos musitseerida, kuid siiski väga paljudega, kelle seas on olnud Retro, Avicenna, Ruja, Saxappeal Band, Basic Concept, Tulli Lum, Dagö, Tüng 69, Marju Läniku ja Anne Veski saateansamblid, Kiigelaulukuuik, Ruja, L'Dorado, Ultima Thule. Ja lõpuks oma ansamblid Rull's Royce ja Tom-Tomm Kvintett.

Neid, kellega koos Toomas on mänginud, on veelgi. Ta on arvet pidanud, et on löökpillide taga rohkem kui sajal plaadil. Neist kolm on päris omad: "Rull's Choice" ja "Going North" (viimase eest pälvis ta Eesti muusikaauhindade jagamisel aasta 2007 džässiartisti tiitli); uusim, kevadel ilmunud heliplaat kannab nime "Tom-Tomm. Toomas Rull".

Kui esimestel oma plaatidel olid löökpillid võrdseväärsed partnerid teistele, siis "Tom-Tommil" otsustas ta neile pisut rohkem kaalu anda.

Inspiratsiooniallikaks said Soomes käsitsi valmistatud uued kasepuust korpusega trummid, millel eriliselt mahe ja puhas kõla.

Kui plaadi muusikat kuulata, siis pole see sugugi põhjamaiselt nukker, vaid pigem lõunalaiuste meeleolus kirjutatud. Toomas ise arvab, et eks see muusika kuskile latin-funk-jazz-fusion'i kanti läheb.

Ja see on ka arusaadav, sest temperamentses muusikas on löökpillimängija roll märksa suurem kui mõnes mõtisklevas loos. Rütme on plaadil tõesti mitmesuguseid.

Aga see ei tähenda kaugeltki seda, et Toomas partneritega ei arvestaks. Kõik saavad võimaluse improviseerida ja see, kuidas lugu kontserdil kõlab, erineb kindlasti sellest, mis plaadilt kuulda.

Kontserdil jagavad Tomiga mõtteid Raun Juurikas (klahvpillid), Raul Sööt (saksofon), Marek Talts (kitarr) ja Mihkel Mälgand (bass).

Löökpillide õppejõuna leidis Toomas, et oleks aeg tudengitele ka uut õppematerjali pakkuda. Õigemini puudus Eestis seni üldse emakeelne trummiõpik.

Peagi pärast "Tom-Tommi" plaati ilmuski trummiõpik "Mängi Kaasa / Play Along", mis annab võimaluse harjutada nii trummimängijatel kui bassimeestel, sest õpikuga on kaasas kolm CDd.

Tomi plaanid ulatuvad märksa kaugemale - terav vajadus on ka algajate trummiõpiku järele. On ju ülitähtis, et õige tehnika algusest peale paika saaks.

Algajatele mõeldud õpik ongi järgmise tööna plaanis, võib-olla kahasse Andrus Vahiga.

Rapla poiss Toomas Rull alustas klaveriõpingutega 1973. aastal Põltsamaa lastemuusikakoolis. Trummimängu pisiku sai ta oma vanemalt vennalt, kelle eeskuju järgides astus ta Tallinna Georg Otsa muusikakooli popi-jazz'i osakonda, kus tema õpetajaks sai mitmest džäss- ja rokkbändist tuntud Andrus Vaht, kes elab ja õpetab Rootsis.

Praegu on Toomas ise Otsa koolis õppejõud ja utsitab noori trummimängu suhtuma kogu hinge ja täie tõsidusega.

Toomase enda tegemised ja muusika on noortele trummaritele igati eeskujuks.

Tema ansamblikaaslased kiidavad Toomase viimast projekti. "Plaat "Tom-Tomm" esitab kvinteti liikmetele muusikalise väljakutse.

Muusikaline materjal on üsna keeruline, aga seda kuulata on lihtne, sest muusika on väga rütmiline ja haarav," nendib Marek Talts.

"See on muusika muusika pärast," ütleb Raun Juurikas ja see ongi loojale kõige suurem kiitus.

Muusikat kuulnud Toivo Unt aga lausub: "Üle pika aja superelamus eesti oma jazz'ist."

Toomas Rull esineb oma kvintetiga Rakvere teatri jazz'i-kohvikus sel reedel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles