Merepõhi saab jupphaaval miinidest puhtaks

Aarne Mäe
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Et Eesti territoriaalveed aja jooksul erinevatest sõdadest maha jäänud miinidest puhtaks teha, kuluks vähemalt kümme aastat, kuid esmalt tuleb puhastada enim laevatatavad alad.


Selline näeb välja üks keskmine plahvatus pärast seda, kui järjekordne miin kahjutuks tehakse.Kestvatel õppustel Open Spirit, millest võtab osa üheteistkümne riigi 19 laeva, otsitakse meremiine Muuga sadama lähistelt ning osaliselt ka Juminda poolsaare kandist. Rahvusvaheliste õppuste Eesti-poolse juhi vanemleitnant Ahti Piirimägi sõnul kavatsetakse tulevikus kindlasti ka Kunda sadama piirkonda puhastada.

Miinirikas Tallinna laht on nüüdseks puhastatud. Siiapoole jäävates vetes võib leiduda pigem hoovustega ja jääga eemale kandunud üksikuid meremiine.

Piirimäe sõnul kujutavad sõjaaegsed meremiinid ohtu eeskätt sadamapiirkondades ankruplatsidel, kus miin võib laevaankru ette jääda, aga on ohuks ka kalameestele, kes võivad selle juhuslikult välja traalida. On mõned seigad olnud, kus kalurid on miini välja traalinud, kuid midagi traagilist pole õnneks juhtunud. “Tahame kindlad olla, et laevatatavad alad oleks miinidest puhtad,” ütles Piirimägi õppuste eesmärki üldistades.

Täisautomaatika otsib ohte

Eile demonstreerisid õppustel osalevad laevad miiniotsimist ka ajakirjanikele ja peaminister Juhan Partsile, kes külastas rahvusvahelist miinitõrjeoperatsiooni Eesti laeval Wambola.

“Õppuse eesmärk ei ole vaid rahvusvahelise kaitsekoostöö harjutamine. Operatsiooni tulemusena puhastame oma rannikuveed miinidest ja suureneb mereteede ohutus,” ütles peaminister Juhan Parts. “Piltlikult öeldes tekib meie merekaardile juurde uus puhas ja ohutu laik.”

Ajakirjanduse esindajad viidi merele Saksa miinijahtija FGS Laboe pardal, kus anti ülevaade operatsioonist ning demonstreeriti miinijahtimist, miinitraalimist ja miinilõhkamist.


Rakvere sõpruslaev Admiral Pitka juhtis harjutusgruppi. Fotod: Tairo LutterLigi kakskümmend aastat Saksa mereväes teeninud komandör Karsten Werner ütles, et on otsinud miine väga paljude Euroopa riikide vetes ning nautis tööd ka Eestis.

Saksa moodsa elektroonikaga laev on suuteline miine kahjutuks tegema täisautomaatse sonari abil, mis viib lõhkeaine ülesleitud miini juurde ja lõhkab selle. Samas teevad miine kahjutuks ka tuukrid. Miiniotsimise juurde kuulub ka traalimine, kus spetsiaalsed traalid lõikavad miiniankru trossi puruks ja miini pinnale kerkimise järel tehakse see kahjutuks.

Õppuste käigus on Juminda poolsaare lähedalt merepõhjast leitud ja kahjutuks tehtud juba mitu maailmasõdadest jäänud meremiini. Esimesest viiest leitud miinist olid kolm Vene ja kaks Saksa päritolu ankrumiini. Lisaks on leitud 24 miiniankrut, mis viitab asjaolule, et sealsest piirkonnast võib leida rohkem miine.

50 meremiili miinivabaks

5.-15. septembrini toimuv Open Spirit 2003 on selle aasta suurim miinitõrjeoperatsioon-õppus, Open Spirit on alates 1997. aastast Balti riikide vetes läbi viidav miinitõrjeoperatsioon, mida juhib Saksa merevägi ning milles osalevad nii NATO kui ka programmi Partnerlus Rahu Nimel riikide mereväed.

Õppuste eestipoolse juhi Ahti Piirimäe sõnul pole õppuste eesmärk leida võimalikult palju miine, vaid öelda lõpuks, et võimalikult suur ala on miinivaba.

Õppuste käiguga on nii tema kui ka üldjuht Saksa mereväe ohvitser kaptenleitnant Ulrich Linke väga rahul ning eeskätt teeb neile heameelt rahulik ilm.

Teiste laevade seas osaleb õppustel ka Rakvere linna sõpruslaev Admiral Pitka, mis juhatas traalimisharjutust. Pitka puhul on tegemist staabilaevaga, mis töötas enne Gröönimaa vetes, Eestisse toodi see 2000. aastal. Tegemist on ainsa Eesti laevaga, millel on ka helikopteri maandumisplats, kuigi helikopterit mereväel veel pole.

Tagasi üles