Musklijoogid keerasid teismelistel tervise tuksi

Jõusaalis ennast üles töötavad mehepojad ei piirdu edu nimel üksnes hantlitega, vaid tarvitavad ka erinevaid toidulisandeid, millest mõnigi võib tervisele halvasti mõjuda.

FOTO: Erakogu

Aasta alguses Tallinnas toimunud spordivõistlusel hakkas 16aastasel Lääne-Virumaa spordipoisil Bennol paha. Selgus, et ta oli vahetult enne võistlust esimest korda tarvitanud lihasekasvu stimuleerivaid toidulisandeid.


Poisi eakaaslasest sõber Alar (nimed ja mõned isikuid puudutavad detailid on muudetud), kes samu toidulisandeid oli tarvitanud juba pool aastat, jäi pärast võistlusi haigeks. Tema jalad ja kõht muutusid tumelillalaiguliseks, lisaks kerkis ka palavik mitmeks päevaks üle 38 kraadi. Poisi kapist leiti kolme toidulisandi segu, mis mõeldud lihasmassi suurendamiseks sportlastel. Ühel pakendil oli kirjas, et alla 18aastastel on selle tarvitamine keelatud, ja teisel hoiatus: hoida lastele kättesaamatus kohas.

Perearst küsis Alarilt kohe tema vaevusi nähes: “Mida sina siis tarvitanud oled?” Diagnoosiks toksiline allergiline reaktsioon, mille tagajärjel said pindmised veresooned põletikulise kahjustuse.

Raviks tarvitab Alar kaheksa tabletti päevas ja peab kahjustatud kohti ka kreemiga määrima.

“Olen näinud niisugustest toidulisanditest tingitud allergilisi reaktsioone ja akne ägenemist või akne tekkimist patsientidel, kellel seda varem ei olnud,” kommenteeris dermatoveneroloog Kanni Vahvik-Heinsoo.

“Esmapilgul ei hakanud toidulisandite juures midagi keelatut silma. Samas, kui need on tellitud interneti teel, siis ei saa kunagi täiesti kindel olla, et tegu on puhaste ja kontrollitud toidulisanditega. Osa tootjaid lisab keelatud aineid, aga pakendile neid kirja ei pane,” rääkis Sihtasutuse Eesti Antidoping testijuht Gea Muru. “Taolisi toidulisandeid ei tohiks ükski laps võtta. Need on mõeldud täiskasvanud kulturistidele ja 16aastane ei peaks selliseid asju tarbima,” lisas ta.

Sama meelt on ka jõusaalitreenerina tegutsev Sven Hõbemägi. “Lastele ja noortele ei tohiks neid lisandeid absoluutselt anda. Teismeliste loomulik areng on trenni tehes suur ning piisab täiesti mitmekülgsest ja täisväärtuslikust toidust. Mis suurtel koormustel treenivale profile võib olla kasulik, selle efekt harrastajast koolilapsele võib olla vastupidine. Pealegi kõigile kõik ained lihtsalt ei sobi,” selgitas Hõbemägi.

Alari jõusaali treeneri sõnul sai poiss toidulisandeid tema laualt, kuhu ta pani täiskasvanud trennis käijatele toidulisandite testrid, mis tulid näidistena kaasa ostetud pulbritega. Tegemist on Eestis müügil olevate legaalsete toidulisanditega, kuid Alaril polnud neid lubatud võtta. Treener kahtlustab, et täisealised võtsid ja andsid neid noorematele edasi. “Kukkus lihtsalt halvasti välja. Oleks pidanud need testrid minema viskama. Mul endal ka ei ole hea tunne. See tõmbab treenerilgi motivatsiooni maha – näed vaeva, ja siis tuleb hooletusest selline jama,” nentis ta.

Toidulisandi tarvitamisest sai lapse eest vastutav vanem teada alles hiljem ja oli nördinud, et ilma tema teadmata on niisugused ained lapsele kättesaadavaks tehtud.

Mitmed toidulisandid, mille sildid soovitavad neid hoida lastele kättesaamatus kohas, on vabalt müügil ka spordipoodides, kuigi neis küll ühtegi alla 18aastastele keelatud toodet silma ei hakanud.

Samas juhtub spordipoodide töötajate sõnul üsna sageli, et lapsevanemad ise tulevad koos lastega treenerite soovitusel muskleid punni aitavaid toidulisandeid oma teismelistele ostma.

“Huvi toidulisandite vastu on teismelistel suur, treenerid soovitavad ja internetist loetakse infot. Juhime siis lastevanemate tähelepanu sellele, et võiks pigem kaaluda toitumise ülevaatamist,” rääkis Rakvere Rademari juhataja Kaie Turban.

Tema sõnul on nende poes müügil rohkem energia- kui jõutooteid ja nad ei võta müüki alla 18aastastele keelatuid.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles