Põllumajandusminister andis selgitusi seakatku leviku kohta

Põllumajandusminister Ivari Padar on aafrika seakatkust rääkides murelik.

FOTO: Marianne Loorents

Põllumajandusminister Ivari Padar vastas riigikogu infotunnis Siret Kotka esitatud küsimusele Aafrika seakatku levikust Eestis.

Kotka soovis teada ministri seisukohta metssigade küttimise kohta, arvestades algavat jahihooaega.

Põllumajandusminister selgitas, et praeguse seisuga on Eestis avastatud metssigade puhul kaks katkujuhtumit – Valga- ja Viljandimaal. “On näha, et katk liigub Lõuna-Eestist järjest põhja poole,” ütles Padar.

“Riikliku tauditõrje komisjoni seisukoht oli täna, et vähemalt nendes tsoonides, kus need sead on avastatud, tuleks jahti piirata. Ei tohi tekitada olukorda, kus sunnitakse metsseakarjad liikvele. See on praegusel juhul hullem oht kui muude meetmete kasutamine,” kõneles Padar.

Padar märkis, et üle Euroopa on vähe ja väga vastuolulist teavet seakatku ning metssigade käitumise kohta. “Praegu proovime seda lünka täita nelja riigi koostöös – Poola ja Baltimaadega.”

“Meil on teada, et Valgevenes ja Lätis on hakatud intensiivselt metssigade populatsiooni vähendama, aga selline kunstlik tegevus ainult halvendab olukorda,” lisas Ivari Padar.

Põllumajandusministri sõnul on farmides käinud suvi läbi ettevalmistustööd nakatumise vältimiseks ning neid on tehtud farmide oma kulu ja kirjadega.

“See on tublide farmipidajate ning veterinaar- ja toiduameti ametnike koostöö vili, et me oleme suutnud kodufarmidest taudi eemal hoida. Kui taud peaks jõudma kodusigadeni farmi, siis on meil olemas eraldi regulatsioonid selleks, kuidas kompenseeritakse farmerile nii loomade hävitamine kui ka need meetmed, mis on täiendavaks bioohutuse tagamiseks ette võetud,” rääkis minister Ivari Padar.

Tagasi üles