Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Eluohtlik meelemürk on üheksa Rakvere noort haiglasse viinud

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Eluohtlik meelemürk ehk sünteetiline kanep. | FOTO: Internet

Rakvere politseijaoskond kutsub sotsiaalmeedias lapsevanemaid üles rääkima oma lastega narkootiliste ainetega seotud ohtudest. Viimastel kuudel on Rakvere piirkonnas ohtliku meelemürgi üledoosiga haiglasse sattunud üheksa koolilast.

Politseile teadaolevalt on üledoosiga haiglasse sattunud lapsed tarvitanud nn sünteetilist „kanepit“ ehk kannabinoidi.

Sünteetiline kannabinoid on kanepilaadne toode, mis on peamiselt puru kujul ning mida noored üldjuhul suitsetavad isevalmistatud sigarettidena. Joobe kõrval kaasnevad aine tarbimisega ka pearinglus, tasakaaluhäired, iiveldus, oksendamine, nõrkus, ajataju või teadvuse kaotus ning selliste ilmingute korral peaks koheselt pöörduma kiirabisse.

Aine tarbimist soodustab laste seas leviv väärarvamus, et sünteetilist kannabinoidi pole võimalik organismist tuvastada, mis aga ei vasta tõele.

Küll vastab tõele, et tegemist on uue ainega, mis ei ole veel Terviseameti poolt kinnitatud keelatud ainete nimekirjas. Kuna selliste ainete puhul pole täpselt teada, mida nad sisaldavad, siis võib nende tarvitamine lõppeda tõsise terviseprobleemi või isegi surmaga.

Politsei palub kõigil lastevanematel nendest ohtudest lastega rääkida, et hoida ära uusi raskeid tervisekahjustusi. Soovitatav on jälgida lapse käitumist, ebatavalisi meelemuutusi, samuti lapse internetilehitsemise ajalugu, kuna aineid tellitakse interneti vahendusel.

Kahtlust peaksid äratama ka sigarettide keeramiseks vajalikud esemed (kattepaberid, filtrid jne) või käepärastest vahenditest nt plekkpurgist valmistatud piip. Lapsevanem peaks igapäevaselt huvi tundma oma lapse käikude ja tegevuste vastu ning teadma, kus ja kellega laps aega viidab.

Tagasi üles