Sisukord
Paberleht
Postimees

Rakvere kortermajale hakkavad lisaelektrit tootma päikesepaneelid

2 min lugemist
Päikesepaneelid on Tuleviku 6 kortermajale paigutatud nii külg- kui otsaseina. Kokku on süsteemi maht 11 kilovatti. FOTO: Marianne Loorents

Kui Tuleviku tänaval mullu suure kortermaja rekonstrueerimistöid tegema hakati, paigutati sinna ka terve rida päikesepaneele. Kredexi tehniline konsultant Mati Tekkel selgitas, et mõte päikesepaneele kasutada tuli projekteerijal. Maja tehakse korda Kredexi toetusega ning sel on nõue, et pärast ehitustöid paraneks maja energiatõhusus. Vaid sel juhul oli korteriühistul õigus saada Kredexilt 40-protsendilist toetust.

Tellijale Tellijale

“Ühistu tahtis, et maja saaks hea soe,” rääkis Mati Tekkel. Praegu tehakse veel viimaseid töid.

Hoonele tegi projekti Tõrva ettevõtja Tiiu Loorman. “Päikesepaneele paigutasime koguvõimsusega 11 kilovatti. Tol ajal oli see mikrotootjatele ette nähtud ülempiir, nüüdseks on mahtu tõstetud 15 kilovatile,” kõneles Tiiu Loorman. Päikesepaneelide kasuks otsustas ta seetõttu, et majale projekteeriti uut ventilatsiooni ja selle süsteem töötab järgmiselt: kasutatud õhk tõmmatakse majast välja ning tagastatakse küttevette soojuspumba abil. Soojuspumpa majal varem polnud ja see võtab omajagu elektrit. Et energiabilanssi parandada, oli vaja leida lahendus, kuidas maja ise elektrit toota saaks. Nii jõutigi päikesepaneelideni.

08.07.2020 09.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto