Tõrmas on aega mossitada küll

FOTO: Erakogu

Mare Rossmann.

Uue aasta algul olin tunnistajaks järgmisele jutuajamisele: “Head uut aastat, naabrimees!” – “Mis kuradima head siit oodata on! Kogu aeg üks sigadus, segadus, jama ja jura. Jälle valiti tobud meid juhtima. Meile pakuvad 64 eurot lisaraha ja sellegi sööb hinnatõus ära, endale krabavad miljoneid. Kurat, isegi Vene ajal oli parem, palju lihtsam peret luua ja lapsi kasvatada.” Kas ikka oli? Ehk on asi selles, et see oli sinu noorusaeg ja esimese suudluse joovastus ei kordu kunagi.

Üks vanaproua teatas hiljuti, et temale meeldis kõige rohkem Rüütli aeg ja seda sellepärast, et tema seksis viimati siis, kui Rüütel oli president. Ilus mälestus muidugi, aga kas ka piisav tervele ajajärgule hinnangu andmiseks?

Me oleme siin elus kõik laenuks saanud: vara, sõbrad, armastuse ja isegi aja. Meil on põhjust tänulik olla. Kui stress tahab maha murda, sest laps on väike ja ei lase öösel magada, tööle minna ja karjääri teha ei saa, siis lohutagu sind teadmine, et see aeg, kui lapsed on väikesed, moodustab väga väikese osa elust.

Minul ei ole kahjuks koduperenaise geeni, aga kui saaks aega tagasi keerata, siis tänase teadmise juures ma oma kuuekuuste kaksikute juurest tööle ei tõttaks. Kui oled veendunud, et su mees on loru, siis tea, et tema on üks sinu elu suurtest valikutest ja mõistlik inimene oma vabal tahtel tehtud otsuseid vähemalt avalikult ei kritiseeri. Kui sa nooruses kirest sassis peaga abiellusid ehk moodsamalt öeldes koosellusid mehega, kellest sulle tegelikult meeldis ainult kakskümmend kaks sentimeetrit, siis sellest ei piisa, et püsida elu lõpuni koos, kuni surm teid lahutab. Siis tuleb sul argistes eluraskustes ise hakkama saada või leida kõrvale veel teine mees, kes jagab sinu eluväärtusi, kes hoiab ja hoolib. Kaks ühes esineb harva.

Üks vanaproua ­teatas hiljuti, et temale ­meeldis kõige ­rohkem Rüütli aeg ja seda ­sellepärast, et tema seksis viimati siis, kui Rüütel oli president. Ilus mälestus muidugi, aga kas ka piisav ­tervele ajajärgule hinnangu andmiseks?

Kui pilk peeglisse ajab sind mossitama, siis võta midagi ette. Alati on võimalik midagi teha. Alati. Kui sa lased ennast ahistada ja kohe midagi ette ei võta, siis ehk sulle endale see natuke ka meeldib.

Ühele pensionäride peole, kus enamiku moodustasid vanemad daamid, oli sattunud kaks härrasmeest. Nad triivisid häbelikult, külg ees, ühe naiste laua poole. Daamid märkasid nende kimbatust ja üks neist ütles: “Astuge ligi. Meid võib ahistada küll.”

Kui sind ei ole kunagi ahistatud, siis sa ei või raudkindlalt väita, kuidas sa käituksid. Kui ikka Brad Pitt istuks üle laua ja tunneks huvi, siis ... mine isahane tea.

Mul on raske mõista tüdrukuid, kes ütlevad, et vaesusest välja rabelemiseks ei olegi muud võimalust kui anda end rahakate meeste meelevalda. Ma ei usu, et meie emadel oli kerge sõjajärgses Eestis oma tütreid kasvatada, aga nad sisendasid meile, et neiulik uhkus ja tütarlapse väärikus on asjad, mida rahaks ei vahetata. Emade eeskuju ja kodune kasvatus ei lubanud meil vastu võtta alandavaid ettepanekuid.

Üks naistemagnetist atraktiivne ja edukas mees on kirjeldanud oma elufilosoofiat nii: “Ma olen liiga kaua uskunud, et leian endale naise, kes on hoidnud ennast ainult ühe mehe jaoks ja teeb seeläbi selle mehe väga õnnelikuks. Ehk hakkan siis minagi käituma nagu koer, kes püsib verandal ja ei kibele õue. Ja kui ka see unistus ei täitu, siis mis võiks olla ilusam.”

Kui sa annad uue aasta algul endale lubadusi, siis ära midagi väga radikaalset luba. Mitte nii, et enam üldse ei joo ja võõraid naisi ei vaata.

Alusta sellest, et nädala sees enam ei võta ja ainult puhkepäevadel siis korralikumalt. Võõraid naisi piilud ainult ohutust kaugusest ja liiga ligi ei lähe. Mossitad poole vähem. Meie, kes me elame, teame, et peame surema. Surnuaial on aega mossitada küll.

Jäta mineviku ebaõnnestumised tahavaatepeeglisse ja sule igal õhtul korralikult eelmise päeva uks. Ehk saab just sellest aastast aeg, mil lepid ära iseenda ja oma saatusega.

Tagasi üles