Rakvere Galerii külvas ja lõikas kunstihuvi kümne näitusega

FOTO: Kasper Mäe

Rakvere Galerii eestvedajad Raivo Riim ja Riho Hütt juubelinäitusel “20 aastat hiljem”.

Rakvere Galerii rõõmustas kunstisõpru 2017. aastal kümne näitusega, mida käis vaatamas 3610 inimest. Menukaimaks osutus galerii juubelinäitus “20 aastat hiljem” 757 külastajaga.

Peale juubelinäituse oli veel kaks väljapanekut, mis tõid galeriisse enam kui pool tuhat inimest: Reetta Partaneni näitusel “Juured” oli külastajaid 524, Riho Hüti väljapanekul “Sa näed, aga ei mürista” 531.

Portreenäitusel “Meie, virulased!” käis 325, sügisnäitusel “Seitse värvi” 305, Irina Baleva näitusel “Peegli taga” 295 ja Suokassi näitusel “Valgus” 260 inimest. Praegu eksponeeritavat Kaarina Alsta näitust “Naabrid” jõudis detsembrikuus vaadata 293 kunstihuvilist. Paul Pajose näitusel “Seinast seina ehk hämarast valgeni” ja kevadnäitusel “Palju õnne!” oli külastajaid paarisaja ringis.

Rakvere Galerii eestvedajate Riho Hüti ja Raivo Riimi sõnul oli mitmekesine ja huvitav aasta, kuhu mahtus koguni kaks Soome kunstniku ekspositsiooni. “Ikkagi Soome 100!” märkis Raivo Riim.

Et galerii juubelinäitust “20 aastat hiljem” käis vaatamas 757 inimest, oli üllatuseks ka kogenud galeriimeestele endile. “Kogust olid väljas uuemad põnevad tööd,” pakkus põhjuseks Hütt. “Kogu suureneb iga näitusega, sest kunstnikud saavad galeriis näitusepinna tasuta, aga üks töö jääb meie kogusse,” selgitas ta.

FOTO: Meelis Meilbaum

Reetta Partaneni näitusel “Juured” oli külastajaid 524.

Väga palju rahvast käis galeriis seoses Rakvere linna päevadega, kui Soome kunstniku Reetta Partaneni näitusel “Juured” lõhnas ruum turbast ja metsast.

Riho Hüti 60. sünnipäeva klaasinäituse “Sa näed, aga ei mürista”, mida kunstikriitik Harry Liivrand nimetas kontseptuaalselt ja esteetiliselt terviklikuks, tegi eriliseks valgus. Näitus oli avatud pimedal õhtusel ajal ja see andis kunstniku hinnangul palju juurde.

Nagu alati, pakkus suurt huvi traditsiooniline portreenäitus. “Maakonna aasta tegijad – Baruto treener Riho Rannikmaa, aasta õpetaja Raiko Kaasik, põllumees Jaak Läänemets ja teised – istusid laupäeviti galeriis ja kunstnikud joonistasid portreesid. Külastajad tulid põnevusega vaatama, kas tuttavad inimesed on oma nägu,” ütles Raivo Riim.

Kunstimeeste hinnangul tõi Irina Baleva näitus galeriisse viiteid kunstiajaloole, kirjanik-kunstnik Paul Pajos toredat naivismi, Suokass üllatas väga kõrge tasemega töödega. Kevadnäitusel “Palju õnne!” tekitas elevust Maila Merilo, kes maalis esimese kunstnikuna portree eelmisel päeval presidendiks saanud Kersti Kaljulaidist. Sügisnäitus “Seitse värvi”, mis oli väljas sellal, kui peeti LGBTI filmifestivali, ei olnud Riho Hüti hinnangul vaid seksuaalvähemuse teemal – palju oli lihtsat värvirõõmu.

Kaarina Alsta “Soome 100” ametlikku programmi kuuluv näitus “Naabrid”, mis on avatud 20. jaanuarini, on kunstniku teine näitus Rakvere Galeriis. “Kümme aastat tagasi, kui oli esimene näitus, algas meie sõprus,” meenutas Raivo Riim. “Pildid on seintel hästi madalal, et lapsed võiksid neid nautida ja saaksid osa värvirõõmust ning tunda ära loomi ja linde. See oli kunstniku soov,” lisas Riho Hütt.

Riho Hütt peab hästi oluliseks, et galeriis käivad lapsed klasside kaupa. “Nad teevad kunstitunnis näitusest kokkuvõtte, kirjutavad, mis meeldis ja miks. Galeriis käimise kogemus on vajalik, et lapsed julgeksid tulevikus sisse astuda juba suurde muuseumi, et nad ei pelgaks kunsti,” rõhutas Riho Hütt.

Tagasi üles