Õpiränne viis naabrite juurde praktikale

FOTO: Rakvere Ametikool

Ats Art Ilves oli praktikakoha ja -kogemusega väga rahul.

Rakvere ametikooli autotehniku eriala õpilased Rauno Vavilov ja Ats Art Ilves sooritasid eelmise aasta lõpul praktika Soomes Kuopios. Kui paljud õpilased võivad mõelda, et naaberriiki ei tasu praktikale minna, olid noormehed teist meelt. Sügisel oli koolis autovaldkonnas õpirändesse kandideerimine ja valida sai mitme riigi vahel.  Rauno eelistas kindlalt Soomet.

“Eelmisel aastal käis mu keevitajaks õppiv vend Soomes praktikal ja jäi kogemusega väga rahule ning soovitas mullegi just sinna minna,” põhjendab Rauno valikut. Ats Artil ei olnudki väga vahet, millisesse riiki praktikale minna, sest õppida saab ju igas riigis. Pärast õpirännet võtab ta kogemuse kokku nii: “Olen väga rahul, see oli mulle unustamatu kogemus.”

Poisid olid Soomes õpirändel neli nädalat, millest esimesel osalesid nad Savo koolituskeskuse korraldatud kütusesüsteemide diagnostika õppemoodulis, kus töökeeleks oli inglise keel ja mis lõppes praktilise testiga. Hoolimata väikesest närveerimisest testi eel sooritasid mõlemad noormehed selle edukalt. “Meie õpetajaks oli Antti Järvenpää, kes oli rahulik ja sõbralik õpetaja ning selgitas terve nädala jooksul kõike hästi,” kiidab Rauno õpetajat.

“Tuleb välja, et ta on ka väga hea kardisõitja, ühel õhtul viis ta meid koos oma õpilastega kardirajale ja meie kõigi suureks üllatuseks tegi meile kõigile ära,” ütleb ta ja lisab, et kui Soome õpetajale tuli kardirajal kaotust tunnistada, siis vähemalt klassivennast oli ta esimesel kogemusel kiirem.

Kõige tähtsam on oma aega hästi planeerida.

Teisest nädalast algas praktika ettevõtetes, poisid töötasid eraldi. Rauno oli ametis töökojas, mis tegeleb eri automarkidega, ja Ats Art asus tööle Toyota esindusse.

Mõlemale oli praktika Soome ettevõttes esimene väljaspool kooli õppegaraaži, sest nad on alles teisel kursusel. Noormehed õppisid praktika jooksul palju autode hoolduse ja remondi kohta, mis oli nende igapäevaseks ülesandeks. Ats Art puutus esimest korda kokku ka autokeredetailide keevitamisega. “Olin väga elevil, kui juhendaja pani mind keevitama, kuna ma polnud seda kunagi varem teinud. Esimese korraga päris ilusti välja ei tulnud, aga pärast oli juba asi käpas. Mind kiitis lõpuks isegi üks soomlasest kolleeg, kellel on juba 30 aastat töökogemust, et nii kiiresti õppisin korralikult keevitama,” räägib noormees uhkusega.

Enamasti oli Ats Art ka esimene hommikul töökotta jõudnu ja ootas igal reedel suure innuga uue töönädala algust, sest töö oli huvitav. Ka kolleege-juhendajaid kiidab ta väga. “Ühel hommikul toodi garaaži 2017. aasta Toyota Land Cruiser ja mul lasti sellega töötada,” toob Ats näite kolleegide toetuse ja usalduse kohta. “Väike närv oli sees ka – nii uus auto ja ma pidin esistange, iluvõre ja tulede vahetamisel väga ettevaatlik olema. Mul läks selle tööga pool päeva, aga sain tehtud,” lisab ta.

Praktika Soomes andis noormeeste hinnangul palju teadmisi ja oskusi, mida tulevases töös vaja läheb, lisaks leidsid nad endale palju sõpru ja kinnitavad, et õpirändes osalemine on suurepärane kogemus, mida nad ei unusta kunagi.

“Kõige tähtsam on oma aega hästi planeerida. Peab ka palju suhtlema võõrkeeles, viisakas oleks vähemalt üritada rääkida poes või ükskõik kus selles keeles, mida maal, kus sa praktikal oled, räägitakse. Ei tasu karta suhtlemist ja sõbrunemist teistest riikidest pärit praktikantidega, kellega sa oled ühises elamiskohas. Mina hakkasin kohe suhtlema ja sõbrunesime kiiresti nii Leedust pärit poistega kui ka tüdrukutega Saksamaalt, ka Soome õpilastega saime väga headeks sõpradeks. Minu jaoks polnud terve õpirände ajal midagi negatiivset. Seltskond oli suurepärane, Soome õpetaja oli suurepärane ja minu praktikakoht oli suurepärane,” räägib Ats Art ja jagab järgmistele välisriiki praktikale minevatele õpilastele mõne näpunäite.

Rakvere ametikooli auto­erialade õppekavarühma juht Janek Pukka kinnitab, et praktika välismaal avardab oluliselt õpilaste silmaringi, annab nii erialaseid kui ka keeleteadmisi.

“Autovaldkonnas on meie koolil väga palju partnereid. Lisaks Soomele Leedus, Taanis, Saksamaal, Prantsusmaal, Hollandis ja Suur­britannias. Selle aasta kevadel on meie õpilastel ka esimest korda võimalik minna praktikale Norrasse ja Hispaaniasse.

Õpilased saavad seal ­teha ettevõtte­praktikat ja mõnes riigis ka õppida erialast moodulit inglise keeles nii nagu Soomes praktikal käinud noormehed. Koolis pakutav õpirändevõimalus on tegelikult nii mõnelegi õpilasele võimalus esimest korda välismaale minna ja maailma näha. Rõõmustama paneb, et meie koolis õppivad poisid-tüdrukud saavad välisriigis juba teisel kursusel hästi hakkama.”

Tagasi üles