Muuseum sai päris oma tsikli

FOTO: Marianne Loorents

Andrus Eesmaa hoiab ülemuse kombel tsikli juhtrauda, kui mootorratast auto pealt maha lükatakse. Selle trepist üles tassimisel peab ta käed juba kõvemini külge panema.

Politseimuuseumi rahva üks suur unistus sai teoks: eile tassiti ajaloolise muuseumihoone trepist üles päris ehtne mootorratas. Seni oli muuseum pakkunud talvekorterit Rakvere patrulltsiklile, suviti olnud aga ilma mootorrattata.

Politseimuuseumi direktor Andrus Eesmaa rääkis, et politsei- ja piirivalveametiga on kaks aastat kaubeldud, et muuseum endale päris oma patrullmootorratta saaks. “Nüüd oleme tõepoolest väga õnnelikud,” sõnas ta.

Vahepeal soetas muuseum isegi tavalise tsikli, mis võõbati politseivärvidesse, kuid taolise sõiduriista eksponeerimine ei tundunud õige.

Ja kui nüüd tassiti umbes 300 kilogrammi kaaluv politseimootorratas vana muuseumihoone teisele korrusele, siis kevadel tuuakse see sealt alla ning ratas leiab väärika koha eriüksuse majas.

“Praegu jääb ratas nööri taha, aga kevadest kinnitame ta korralikult ja siis saab iga soovija ka ise proovida ratta selga ronida,” lausus Eesmaa.

Seni on sügiseti Rakvere politseinike patrulltsikkel kitsukesest trepist üles veditud ja kevadel see neile tööloomaks tagastatud. Nüüd oli muuseumirahval viimane kord tsiklit üles ubida, alla tuleb see küll kevadel veel tuua.

Politseimuuseumi uusim eksponaat on 2003. aasta 1100-kuupsentimeetrise mootoriga politseivarustuses BMW mootorratas, mille läbisõit on 50 000 kilomeetrit. Kõik viled ja tuled on sel küljes, maha on võetud vaid kiirusemõõtja. “Aga see on meil olemas ja paneme enda oma külge,” lubas Eesmaa, kes lisas, et niisugune tsikkel on ilmselt nii mõnelegi mehepojale kauge unistus.

Mõnel viimasel aastal kasutati seda tsiklit motopolitseinike koolitamiseks, aastatel 2008–2012 sõitis sellega aga julgestuspolitseinik Mirjam Männamaa. “Minul oli see esimene korralik ratas, millega oli uhke sõita,” rääkis Männamaa. “Oli küll teiste vana, aga minu jaoks ikkagi uhke pill,” lisas ta.

Männamaa, kes siiani julgestuspolitseis töötab, saatis selle tsikli seljas julgestajana nii jooksu- ja jalgrattavõistlusi kui ka tähtsaid külalisi.

Andrus Eesmaa ütles, et politseimuuseum sai oma kogusse mootorratta tänu sellele, et politsei on oma tsikliparki uuendamas.

Tagasi üles