Kaemus: terror teeb sinust terroristi

FOTO: Internet

Caroline Mitchell “Tunnistajast kaasosaliseks”

Caroline Mitchell “Tunnistajast kaasosaliseks”

Caroline Mitchell, ülipopulaarne iiri verd inglise kirjanik, on endine politseiuurija, kes tegeles peamiselt koduvägivalla- ja seksuaalkuritegudega. Nüüd on ta end pühendanud kirjutamisele, ning mis muu võikski olla ta teoste aines kui mitte valdkond, mida ta eriti hästi tunneb.

“Tunnistajast kaasosaliseks” pole sugugi harilik põnevik, ehkki esikaanel ilutseb avara tähendusväljaga sõna “triller” ja pealkirjas esinevad mõisted on krimiromaanides üdini tavalised. Aga vaat selle kivi all vähk ongi: kaante vahel on peidus hoopis ­väga esinduslik hirmuromaan, mille üheks peategelaseks ­sile, andekas, heast perest noor mees, kelle kauni vä­limuse all märatsevad deemonid ja kes on maniakaalne, tasakaalutu, ohtlik.

Ka tunnistaja pole siin mingi lihtne tunnistaja ja kaasosaliseks saadakse kavalal ja eriti jõhkral moel.

Olla vägivaldse elukaaslase ohjes – on see harukordne? Ei. Tunda metsikut tungi põgeneda, ent taltsaks tehtuna siiski jääda – on see ebatavaline? Ei. Peks, sunnitud seks, ähvardused, katkestatud sõbrasuhted, lakkamatu kontroll – on see paljude ängistav argipäev? Jah.

Sellest lõi Mitchell loo, mille eest tuleb talle au anda, mis võiks julgustada ka esmapilgul igavesi ohvreid, mis võiks sundida pead tõstma ja oma elu põhjalikult üle vaatama. Ning ajal, mil põnevikke tulvab lettidele loendamatul hulgal, on ta leiutanud eriti enneolematu süžee, mis ei saa kuidagi külmaks jätta. Ja et autor on lisanud kena kirja, kus palub neil, kellele romaan meeldis, sellest rääkida oma sõpradele ja pereliikmetele, aga ehk hoopis arvustuse kirjutada, et aidata teistel lugejatel leida tee tema raamatuteni, teen seda kõike heal meelel.

Minge ja otsige Caroline Mitchelli. Tõsi, eesti keeles on seni ilmunud vaid jutuksolev raamat. Aga alustagegi sellest. Ja olge valmis elamuseks.

Tagasi üles