Rakvere linnavolikogu kaevati kohtusse Lisatud Rakvere linnavolikogu esimehe Mihkel Juhkami kommentaar

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Rakvere linnavolikogu istung.

FOTO: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja

Rakvere linnavolikogu kaevati kohtusse Eesti põhiseaduse, õigusriigi praktika ja volikogu enda kehtestatud reeglite eiramise tõttu. MTÜ SevenBow kaebas Rakvere linnavolikogu kohtusse, sest see rikkus enda kehtestatud kultuuriürituste rahastamise korda.

"Otsuste tegemine isiklike eelarvamuste alusel ja seadust eirates meenutab aega, mida oleks lootnud, et Eestis enam kogema ei peaks," kommenteeris otsust õigusteadlane ja TTÜ külalisprofessor Katrin Nyman-Metcalf.

Vastavalt reeglitele kaalub kultuurikomisjon iga taotlust ja esitab need volikogule. Kaks MTÜ taotlust hinnati maksimumsumma vääriliseks ja edastati volikogule. Volikogu vähendas toetust viiekordselt ilma otsust põhjendamata, olles täielikult kinnitanud kõik ülejäänud kultuurikomisjoni otsused. Volikogu EKRE-lastest liikmed on ajakirjanduses kinnitanud, et otsus sündis nende initsiatiivil, kuna nende meelest on filmifestivali ja kontserdisarja näol tegemist niinimetatud homopropaganda, mitte kultuuriüritustega.

„Tegemist on pretsedendiga, kus poliitikud sekkuvad kultuuri vastavalt oma eelarvamustele,“ ütles SevenBow esindaja Keio Soomelt. „Asi ei ole rahas, taotletud summad on umbes kümnendik kõigist kuludest. Kui me aga praegu ei reageeri, siis kes on järgmine? Kas peaks vähendama Draamateatri eelarvet, kuna nende etenduskavas on olnud „Inglid Ameerikas“?“

Eesti inimõiguste keskus (EIK) näeb juhtumis hoiatavat näidet, kuidas avalik võim sekkub kunsti- ja väljendusvabadusse, seda oma eelarvamuste põhjal ja põhiseadust eirates. Seetõttu otsustas EIK koos Hedman Partners advokaadibüroo ja vandeadvokaat Liisa Linnaga aidata kohaliku elu edendajatel kohtusse pöörduda.

„Rakvere on paistnud silma kui koht, kus on ikka uut ja huvitavat kultuurielu. Kahjuks meenutab filmifestivali Festheart rahastamise otsuse tegemine aega, mida oleks lootnud, et Eestis enam kogema ei pea. Kui rahastamise ja muude sarnaste küsimustes suhtes otsustatakse mitte projekti professionaalsuse, taotluste korrektsuse ja muude objektiivsete kriteeriumite alusel, vaid hoopis otsustajate isiklike eelarvamuste põhjal, siis mis on järgmine kellelegi mitte meeldiv teema, mida enam ühiskonnas käsitleda ei tohi?“ kommenteeris otsust Eesti inimõiguste keskuse nõukogu esimees Katrin Nyman-Metcalf.

Eesti inimõiguste keskuse juhataja Kari Käsperi sõnul lõhestab selline vähemustele vastandumine nii Rakvere linna kui Eesti riiki tervikuna ja külvab ebaõiglust.

„Vähemusi „julgelt“ alla suruda on madal ja ebademokraatlik,“ ütles Käsper. „Loodame, et kohus annab sellisele käitumisele õigusliku hinnangu. Advokaadibüroo on teinud suure osa oma tööst küll tasuta, kuid oleme alustanud ka annetuste kogumist, et sarnaseid juhtumeid tulevikus ennetada.“

Rakvere linnavolikogu esimees Mihkel Juhkami ütles, et kohtusse minek ei tule talle üllatusena, sest Keio Soomelt on varem nõudnud dokumente, samuti oli teada, et kohtusse minekut kaalutakse.

Juhkami sõnul ei ole kohtuvaidluses omavalitsuse otsuse üle midagi uut. "Seda ikka kord-kaks aastas juhtub," lausus ta. Linnavolikogu juht tõi näite, et omavalitsuste õigusaktide lõpus on isegi näidatud, kus ja kuidas on õigusakti võimalik vaidlustada. Juhkami sõnul olnuks vaide esitamine lihtsam lahend. "Aga eks me siis käi kohut," ütles ta ja lisas, et sellest saabki huvitav teoreetiline kaasus.

MTÜ SevenBow on kultuuriürituste korraldamisele keskendunud vabaühendus, mida veavad Keio Soomelt ja maailmas laineid löönud Rakvere kuuseinstallatsioonide autor Teet Suur. MTÜ korraldas eelmisel aastal esimest korda LGBTI filmifestivali Festheart.

Eesti inimõiguste keskus (EIK) on sõltumatu valitsusväline inimõigusorganisatsioon, kelle missioon on seista koos partnerite ja toetajatega iga inimese inimõiguste eest Eestis. EIK korraldab oma tegevust vastavalt ühiskondlikele vajadustele, tegevuse fookuses on võrdne kohtlemine ja mitmekesisuse edendamine, varjupaigataotlejate ja pagulaste inimõigused. EIK on ÜRO pagulasameti UNHCR partner Eestis ja Eesti Mitmekesisuse Kokkuleppe koordinaator.

Tagasi üles