Suvi kordas soojarekordit

, EMHI arendusosakonna peaspetsialist
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ain Kallis
Ain Kallis Foto: Pm

Kui Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut (EMHI) tegi 1. septembril ajakirjanduse palvel kokkuvõtteid 2011. aasta suvest, protesteerisid paljud – suve lõpp saabub teatavasti alles 23. septembril kell 12.04.


Tegelikult kasutatakse lisaks astronoomilistele aastaaegadele ilmateadustes veel ka nn meteoroloogilist suve, mis põhjapoolkeral kestab juunist augusti lõpuni. Kuude kaupa arvestatud aastaaegadega on lihtsam võrreldavaid kokkuvõtteid teha.
Veidi keerulisem on lugu klimaatilise suvega. Klimaatiline suvi kestab seni, kuni ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsivalt ületab 13 soojakraadi.
Tänavu algas klimaatiline suvi Tartumaal 20. mail ning kestab veel praegugi.
Seni pole olnud ju ühtegi öökülma isegi maapinnal.


Paljudele tundub üllatavana, et tänavune Eesti kolme suvekuu keskmine õhutemperatuur (18,1 soojakraadi) tuli täpselt sama, mis mullugi.
Seega on meil vähemalt viimase poolsajandi jooksul olnud järjestikku kaks rekordsooja suve – 2010. ja 2011. aastal. Vahe on üksnes selles, et mullu oli juulikuu väga palav, seevastu jaanikuu näit jäi isegi pikaajalisele keskmisele ehk normile alla. Tänavu olid aga kõik suvekuud ühtlaselt soojad.
Kõige palavam oli suvel Kihnus ja Võrus (kolme kuu keskmine 18,8 kraadi); jahedamad paigad asusid põhjarannikul Paldiskis ning Kundas – keskmine 17,4 soojakraadi. Peale õhu jaheduse segas sealsete elanike ning puhkajate suvemõnusid nn süvaveekerge – idatuul kergitas pinnale väga külma vee.


Äsjase suve kõrgeim õhutemperatuur (32 kraadi) jäi mullusele tunduvalt alla. Mäletatavasti mõõdeti 2010. aasta 7. augustil 35,4 kraadi, mis jäi vaid 0,2 kraadi võrra alla Eesti kuumarekordile aastast 1992.


Tänavune suvi jäi paljudele meelde põuasena; paljudele aga sooja, kuid vihmasena. Kõik sõltub sellest, millise mätta otsast ilma vaatame.
Näiteks sadas juulikuu kolmandas dekaadis Väike-Maarjas peaaegu nelja päevaga alla 130 mm vihmavett ehk 4,3 korda normist enam.
Tallinnas sadas ööpäevaga 81 mm; samas jäid Tartu ja Tooma oma 3-4 millimeetriga päris kuivale.
Eesti keskmine sademete kogus ei olnud eriti suur – 235 mm kolme kuuga (2010. aastal oli see 254 mm). Kõige enam sadas Väike-Maarjas (310 mm).


Umbes 45 kilomeetrit lõuna poole asub aga selle suve kõige kuivem paik – Jõgeva (139 mm). See on järjekordne näide, kuivõrd muutlik on sademete jaotus suvisel Eestimaal. Peaaegu igal aastal paistab see sesoon silma oma kirju sademetekaardiga.


Näiteks sadas kauge 1955. aasta augustis Tartu aktinomeetria­jaamas (praeguse Lõunakeskuse kohas) alla 20 mm vihma, mõni kilomeeter kaugemal, Ülenurme lennuväljal, vaid 8 mm. Aasta pärast olid kuu vihmakogused vastavalt 71 ja 31 mm.
Seega on sünoptikuil suvel väga raske ennustada, kus täpselt tuleb hoogsajuga maha järgmise päeva vihmaports. Rääkimata sellest, et teaksime ette, kui suur ports. Lohutuseks on vaid see, et ka kaugete riikide ilmamasinad, mis nagu automaadid arvutavad ilma peaaegu iga Eesti küla jaoks, ei tunne meie kohalikke tingimusi paremini.


Ikka prognoositakse hoo-(äikese)vihmade sadu “kohati, paiguti ja ajuti”.
Ilmalehekülg http://www.gismeteo.ru/ lisas kümmekonna aasta eest oma prognoosidele olulise lause: “Kui te ei ole rahul meie ennustustega, jälgige ka kohalike sünoptikute prognoose – nemad tunnevad oma piirkonna kliimatingimusi paremini!”
Allikas:http://www.envir.ee/

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles