Pargivaht ja kuuvarjutus Neerutis

Neeruti mõisateatri etenduses “Pargivaht” teevad Lauri Nebel (vasakul) ja Karl Robert Saaremäe toredad rollid.

FOTO: Alan Proosa

Alati on rõõm, kui Toomas Kall kirjutab teatrile. Kall on vaimukas, sõnamänglev, kultuuriloos nõtke eruditsiooniga uitav autor, muu hulgas Eesti senini konkurentsitult stiilseima teleseriaali stsenarist, pean silmas "M Klubi". Küllap on Kall oma näiliselt märkamatul kombel mõjutanud meie dramaturgias nii Kivirähka kui ka Kivastikku, nii Lennukit kui ka Kiluskit.

Tellijale

Neeruti mõisateatri esimene lavastus “Pargivaht” on Toomas Kalli teine koostöö lavastaja Üllar Saaremäega. Esimene oli “Karistai ja Lorelei” Karepal suvel 2014. “Pargivaht” näib mõnusalt ambitsioonitu meelelahutus, aga tekst hõlmab mõndagi. Oma kerguses üpris põhjalikku kohavaimu valgustamist, siirast patriotismi, kultuurilooliste tsitaatide kaskaadi. Suveteatri kui nähtuse olemust mõtestavat paroodiat ja õhulist satiiri.

Mitut masti tegelinskeid näeb Neeruti imekauni mõisahoone taustal, kuhu kunstnik Vadim Fomitšev on pillutanud roosavärvilisi finesse. Sinna kihutab suveteatrit looma, intelligentsele publikule õnne tooma dünamiidina dünaamiline leegitsevate silmadega Lavastaja – Karl Robert Saaremäe temperamentne roll. Tema satelliidiks pahurdav Kunstnik – Henessi Schmidt, kelle kostüümikunstnik Ketlin Kütt on disaininud punaste silmalaugude ja roheliste küüntega mustvalgeks preiliks.

Tagasi üles