Juhtkiri: kuidas me keerame?

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Virumaa Teataja.

FOTO: Meelis Meilbaum

Valitsus hääletab täna, kas lõpetada kevadine ja sügisene kellakeeramine, aga seda päris mitme lisatingimusega. Esiteks keerataks kella juhul, kui nii tehtaks kogu Euroopa Liidus, ja teiseks on valitsuse soov, et Eesti jääks naabritega samasse ajavööndisse. Teadlased väidavad, et kellakeeramisel võib olla negatiivne mõju tervisele.

Kellakeeramisele järgnevatel nädalatel võib kasvada infarktirisk, samuti võib kellakeeramine kaasa aidata kaaluprobleemide, aga ka nikotiini-, alkoholi- ja kofeiinisõltuvuse tekkimisele.

Valitsusele esitatud eelnõu ei näe ette, kas Eesti peaks jääma püsivalt meile vööndiajaks olnud talveaega või hoopis suveaega. Suveaeg annaks pikemad valged suveõhtud, mis spetsialistide hinnangul tervisele positiivselt mõjuvad. Talveaeg muudaks valgemaks talvised hommikud, mis vähendaks depressiooniriski.

Kalendrit vaadates on näha, et praegu tõuseb päike jaanipäeva ajal kella nelja paiku ja loojub kolmveerand üheteistkümne ajal. Kui Eesti jääks püsivalt talveaega, nihkuksid need kellaajad tunni võrra varasemaks ehk päike hakkaks tõusma kell kolm ja loojuma juba enne kella kümmet õhtul. Ehk on lihtsam näide, et täna loojuks päike talveaja järgi juba enne poolt üheksat ja kümne paiku õues askeldada poleks enam eriti võimalik. Suveaja järgi aga küll.

"Täna loojuks päike talveaja järgi juba enne poolt üheksat ja kümne paiku õues askeldada poleks enam eriti võimalik. Suveaja järgi aga küll."

Kui kaugele valitsus kellakeeramise lõpetamisega jõuab, on raske öelda, sest erimeelsusi võib tekkida päris palju. Kui meenutada, siis soomlased pöördusid aasta eest oma parlamendi poole kümnete tuhandete allkirjadega petitsiooniga, milles nõuti suveajale ülemineku kaotamist.

Eestis on aga päris paljud tuntud isikud, näiteks poliitik Jürgen Ligi ning sel nädalal ka õiguskantsler Ülle Madise, soovitanud kellakeeramise lõpetamisel suveaega jääda. Põhjuseks ikka pikad suvised õhtud, millega juba harjunud oleme ning millest meil on väga raske loobuda.

Õiguskantsler juhib suveajale jäämise puhul esimesena tähelepanu ka sellele aspektile, et valge aeg suurendab turvatunnet, pimedas on seda paratamatult vähem. Pimeduse katte all on ju pättidel märksa lihtsam oma musti tegusid teha.

    Tagasi üles