Suur galerii: Eesti esimesel luulepeol kõlas mitme ajastu 100 võimsamat luuleteksti

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Rakvere linnuses peeti maha Eesti esimene luulepidu.

FOTO: Kasper Mäe

Eile õhtul tehti Rakvere linnuse müüride vahel ajalugu. Eesti esimene luulepidu viis kuulajad rännakule läbi kauni eesti luule: esimestest tekstidest tänapäevaste värssideni.

President Kersti Kaljulaid ütles luulepeo avamisel, et eesti keel on meile tähtis, me mõtleme ja räägime selles. "Milline on eesti keel, nii oleme me ka ise," sõnas Kaljulaid. President lausus, et keel on nagu meie riik, mida keegi teine meie eest valmis ei tee. Kaljulaid nentis, et luule on üleskutse kasutada keelt loovalt. “Luule ei näita suunda, aga kindlasti valgust,“ sõnas Kersti Kaljulaid.

Kahe tunni jooksul kõlasid sumedas suveöös eesti luulepärlid Kristjan Jaak Petersoni ridadest Lydia Koidula värssideni, samuti Eesti vabariigi aegne, okupatsiooniaja ja väliseesti luule. Peo lõpetas praeguste autorite looming.

Teiste seas olid laval luuletajad Doris Kareva, Aapo Ilves, Indrek Hirv, Suokass, kirjanikud Maarja Kangro, Rein Raud, poliitik Andres Tarand, kirikuõpetaja Jaan Tammsaar. Näitlejatest esitasid tekste Andres Ots, Lauri Nebel, Hannes Kaljujärv, Toomas Suuman ja teised. Rakvere linnuse paemüüride vahel kõlas kaunis luule ka Juhan Viidingu, Jüri Krjukovi, Mikk Mikiveri, Aarne Üksküla ja Evald Hermaküla hääle kaudu.

Inimesed olid hoos. Kuulati, plaksutati, rõõmustati ja loeti tuntud tekste häälekalt kaasa.

Luuletaja ja paljude laulutekstide autor Aapo Ilves ütles, et kui Üllar Saaremäe hõikas välja juubelipeo mõtte ja teema, oli temal just parasjagu käsil teksti "Mis kuradi kohas ma elan" salvestus. "Mõtlesin kohe, et see sobib," sõnas Ilves, kes oli rahul, et tema luule kõlas just Võru keeles. Ilves tunnistas, et sai juba proovis aru, et inimestele luuletus meeldib, aga nii suurt ovatsiooni ta ei lootnud.

Eesti üks populaarsemaid luuletajaid Doris Kareva sõnas, et head luuletust, nii enda kui ka teiste, on alati hea lugeda. "Hea luuletus tekitab ergastatud tunde, mõjub äratavalt," ütles Kareva.

Luulepeole järgnes kontsert "Punklaulupidu 10 aastat", millega tähistati punklaulupeo 10 aasta juubelit. Kõlasid hitid "Punk on lahe", Villu Tamme "Külmale maale", "Tere, perestroika" ja "Valge liblika suvi" ning muidugi ka Vennaskonna "Tallinn põleb" ja "Pille- Riin". Pidu juhtis Peeter Volkonski.

Üldluulepeo idee autor ja lavastaja oli Üllar Saaremäe.

Tagasi üles