50 ja 10 aastat tagasi

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Virumaa Teataja.

FOTO: Virumaa Teataja

50 ja 10 aastat tagasi.

50 aastat tagasi

Mustkate tuleb Pahnimäelt

Eks ole mugav ja hea sõita hästi mahapandud mustkattega maanteel. Ja ega seda üksi suurtele maanteedele maha panda. Maamehed on leidnud, et ka kitsamatel külavaheteedel ja karjalautade ümbruses on ta päris paslik. Viimastel aastatel on neid töid tehtud rohkesti. Kogu see mustkate on tulnud Pahnimäelt, kus asub Rakvere Teedevalitsuse asfaldi- ja betoonitehas. Pimedas maanteelt vaadates vilguvad selle pöördahjude suud nagu põrgutuled. Ja mehedki, kes seal ümber liiguvad, on mustad kui tondid. See viimane kuulub aga rohkem mineviku ja tänase päeva juurde. Tulevikust rääkides ...

Tehase juhataja Bernhard Lille tõi välja tehase rekonstrueerimise generaalplaani. Kavad on suured ja üht-teist on juba ka tehtud. Püsti on pandud uus majandushoone. Sinna tulevad kontor, söökla, laboratooriumid, duširuumid, riiete kuivatusruumid ja puhkenurk, keldrikorrusele aga töökojad. Viimasega kokku on majal kolm korrust. Suurem osa tööst on tehtud. Seletamatagi on selge, et rahva töötingimuste parandamiseks on tehtud tubli samm edasi.

Kohaleseadmist ootavad uued bituumenimahutid. Kui saab valmis uus katlamaja ning alajaam ja üles pandud uued bituumenisegurid, võib vahest ka oma tehase maa-ala mustkatte alla panna.

Mustkatet tehakse purustatud kruusast, lubjakivi sõelmeist ja bituumenist. Erilistes trumlites, kus ühes otsas on 1000 kraadi kuumust, segatakse see ära.

10 aastat tagasi

Tere kool: 110 aastat hiljem

Kui Kevin džiibiga koolimajja jõudis, olid tunnid juba alanud. Kooliõpetaja kutsus Kevini oma tuppa, kõneles temaga natuke, käskis olla hoolas ja korralik ja seadis ta siis pinki ühe sihvaka blondiini kõrvale istuma. Kevinil polnud enam aega muule mõelda, ta libistas kohe käe blondiini põlvele. Tütarlaps ei tõrkunud. “Mu nimi on Carola,” sosistas ta. “Kevin,” vastas Kevin, “lähme välja, mul on džiip.” – “Vau!” Siis tõstsid mõlemad korraga käe: “Palun välja!” “No mis seal ikka,” saatis hõbedajuukseline koolmeister neid pika sooja pilguga. Kevin ja Carola jooksid autosse ja põrutasid linna serva võsa vahele. Kolmandaks tunniks olid mõlemad tagasi.

Ühel õhtul olid venelased jälle kooli õue peal oma romudega. See aga ei meeldinud pärast tunde koolitükke õppima jäänud Martinile. Venelased jõhkrutsesid hoovis rulluisutavate lastega ning takkapihta panid jalgpallistaadionil tehismuru põlema. Järgmisel õhtul nägi Martin aknast, kuidas venelased, pihusti käes, kooliseinale roppusi sodisid.

Viimaks ei pidanud ta enam vastu. Martin meisterdas kodus kaks süütepommi ning jäi järjekordsel õhtul suure tamme taha varitsema. Kui venelased jälle oma vanade bemudega tuntud koha peale tulid, viskas ta pudelid autoaknasse. BMW süttis esialgu põlema ja lendas seejärel efektselt õhku. Isegi paar kooliakent klirises kildudeks. Järgmisel päeval oli kooliesine politseinikke täis.

Nii kirjutas Rakvere Raibe.

    Tagasi üles