Vaade: hariliku kuuse salajane juhtum
 

Anu Viita-Neuhaus.

FOTO: Meelis Meilbaum

Neil päevil on mul tunne, et Rakvere linnavalitsus valmistub Kuule lennutama mehitamata kosmoselaeva. Aga midagi nii ajaloolist ei toimu, lihtsalt Rakvere Keskväljakule kerkivad jõulukuusk ja -küla. Saladus on olnud aga nii suur, et info jagamine kuuse küsimuses on olnud lausa kapolikult salastatud.

Halenaljakas lugu sai alguse neljapäeval, kui mul tekkis mõte minna kaasa nendega, kes linna kuuse toovad. Ametnikud hakkasid mind ühe juurest teise juurde suunama, kuni asjast kuulis abilinnapea ja lubas mul kuuse järele minejatega liituda.

Reede hommikul küsisin keskkonnaspetsialistilt, kuhu minek on. Aga vastust ei saanud. Seda hoiti salajas. Päeva jooksul selgus, et esmaspäeval tuleb pressiteade. See oli hästi tehtud, riikliku metsamajandamise keskusega kahasse. Nii et ma ei teadnud veel eile hommikul, kuhu võlumaale reisin. Info hakkas esmaspäeval siiski pisut paremini liikuma.

Imestan üha enam, miks ja kelle eest on vaja varjata traditsioonilise kuuse linna toomist. Üllatus oleks arusaadav, kui Keskväljakule saabuks Teet Suure installatsioon. Seda aga pole. Äkki pole kuuskegi, jõudsin juba mõelda. Miks hoitakse infot kinni? Oleks piisanud selgitusest.

"Muidugi oleks võinud ammugi maha istuda ja avada laegas, mis peitis seekordset jõulukontseptsiooni. Ka nii oleks üllatus jäänud üllatuseks."

Muidugi oleks võinud ammugi maha istuda ja avada laegas, mis peitis seekordset jõulukontseptsiooni. Ka nii oleks üllatus jäänud üllatuseks.

On midagi sümpaatset selles, et väikelinnas on võimalik kohtuda otse (abi)linnapeaga, ei pea esitama vähehaaval küsimusi ega ootama päevade kaupa vastust. Ent võib juhtuda ka nii, et palud vastust, aga saad pressiteate, kus vastust ikkagi pole.

Selline roheline süütu saladus on ohu märk. Kui juba nii ohutu teema puhul salatsetakse, kuidas käitutakse kriisiolukordades? Kas ei juhtu ehk liiga kergesti, et kõne suunatakse sujuvalt edasi, teavet hoitakse põhjuseta kinni?

Selliste “saladuste” hoidmisega unustame ühe tõsiasja: ajame ometi ühte asja, inimesed peaksid saama võimalikult mitmekülgset infot.

Tänavu kuuse ümber toimunu oli veider, iseäranis seetõttu, et kõrget lendu maailma uudistekanalitesse, nagu aastaid kuuseinstallatsioonidega nautisime, pole loota. Siis leiti kreisilinn ise üles, nüüd tuleb näidata ja rääkida, kui vahva ja omanäoline on meie jõulupuu – ja -küla.

Tagasi üles