Üllatavate piltidega kunstiraamat

“Eesti kunsti 100 aastat”

FOTO: Postimees Kirjastus

Eesti kunstimuuseumi direktori Sirje Helme kirjutatud “Eesti kunsti 100 aastat” on nagu teerada, mis lookleb rohkem ja vähem tähtsate sündmuste vahel ning lubab pilgul kord haarata panoraami, kord takerduda kõrvalteedel.

See on autori sõnul lühike ja lihtne ülevaade, milles teadlikult jäetud kõrvale teemad ja probleemid, mis keerlevad akadeemilistes aruteludes.

Nagu kunstiraamatule kohane, sisaldab see väga palju reprosid. Samas ei ole Sirje Helme raamatus üksteise järel reas meie kunsti tähtteosed (kuigi nii mõnigi neist on tee raamatusse leidnud), vaid illustreeriva materjalina on kasutatud pigem mitte nii väga tuntud taieseid.

Lääne-Virumaa on Eestile andnud päris mitu suurt kunstnikku alates Kristjan ja Paul Rauast ning Eduard Wiiraltist ja loomulikult on neistki juttu. Pildile on Lääne-Virumaa jäänud Richard Sagritsa maalil Toolse linnamäest.

Lugemiseks on “Eesti kunsti 100 aastat” ehk pisut raskepärane. Aga eks olegi raamatu suurem väärtus pildimaterjalis, sest lihtsale kunstisõbrale tuttavaid taieseid on paremal juhul kümmekond, teised jäävad pigem üllatuse pakkujateks. 

Tagasi üles