iDeal kampaania

Linn oli vaikne kui haud
100 aasta eest Rakveres

Palermo ühishaudade lahtikaevamisele kogunes väga palju inimesi.

FOTO: arhiiv

1919. aasta alguseks oli vabadussõda kestnud juba üle kuu ja punavägi jõudnud Tallinna lähistele. Lühikese ajaga oli Eesti vabariik suutnud luua oma, küll väikese, ent korralikult relvastatud armee.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Relvaabi saadi Inglismaalt, Tallinnasse jõudsid Soome vabatahtlikud. 2. jaanuaril andis sõjavägede ülemjuhataja kindralmajor Johan Laidoner käsu asuda vastupealetungile. Vaenlase tagasilöömist alustati Valkla ja Kehra all. 9. jaanuaril vabastati Tapa. Samal õhtul saatis Laidoner kindral Aleksander Tõnissonile, Viru rinde ülemale, telegrammi: “Vaenlane on taganemisel ja meie peame kiiresti seda oma kasuks tarvitama ja edasi tungima, et lõpulikult tema jõudu murda. Esimese diviisi ligem ülesanne on Rakvere oma alla võtta.”

12. jaanuaril 1919 jõudsid Rakverre peaaegu ühel ajal Eesti ja Soome väeüksused. Eesti armee luurajad tulid Tõrma küla poolt läbi tammiku ja Palermo, Soome vabatahtlikud aga põhja poolt, piki Haljala (Nortsu) teed. Kohtuti Kukekülas raudtee lähistel. Selleks ajaks olid punaväelased ja enamlikud võimumehed linnast lahkunud.

Tagasi üles