ERM tähistab 110. sünnipäeva peoga

Eesti rahva muuseumi 110. aastapäeva teemaline muster.

FOTO: Eesti Rahva Muuseum

Kolm aastat tagasi Tartus uude ja päris oma majja kolinud eesti rahva muuseum (ERM) tähistab 14. aprillil oma väärikat 110. sünnipäeva suure rahvapeoga “Tantsides läbi 110 aasta”, kus tantsumuusikat mängib ansambel Popsid ja laulab Lauri Liiv. Samme näitavad ette tantsuõpetajad.

Eesti rahva muuseum rajati 1909. aastal kodanikualgatusena ja see on olnud Eesti üks põhilisi etnoloogiakeskusi nii uurimistöö kui ka õpetamise alal. “Uus, 2016. aastal avatud hoone on saanud rahvusmuuseumi lahutamatuks sümboliks, kuid ERM-i ajalugu ulatub enam kui sajanditagusesse aega. Jakob Hurda ja ülejäänud eesti vaimueliidi initsiatiivil 19. sajandi lõpul alanud kultuuripärandi ja ainelise vanavara kogumiseks ning säilitamiseks rajatud muuseum on 110 aastaga ja uues majas jõuliselt jõudnud tänapäeva,” ütles ERM-i direktor Alar Karis.

“Muuseumi tulevikuvaade järgnevateks kümnenditeks astub aga asutamisaegsete eesmärkidega üsnagi sama sammu – eesti vaimse ja materiaalse kultuuriloo talletamine ning esitlemine uudsete vahendite ja teadustöö sümbioosis,” lisas Karis.

Uue maja avamisest alates on ERM-i külastanud üle 550 000 inimese. 2018. aastal käis muuseumis 195 000 inimest, kellest 22 protsenti moodustasid enam kui 90 välisriigi esindajad, mis näitab rahvusvaheliste külaliste kasvavat huvi nii ERM-i ja Tartu kui ka eesti ja soome-ugri rahvaste vastu. ERM-i uue hoone on soojalt vastu võtnud nii ürituste korraldajad kui ka kultuurisündmustel käijad. Mullu toimus ERM-is 600 üritust.

Juubeli puhul võtab ERM kasutusele 110. tegutsemisaastat tähistava logo ja kujunduselemendid, mis seovad üheks tervikuks nii muuseumi uuenenud identiteedi kui ka pika ja dünaamilise ajaloo.

Tagasi üles