Juhtkiri: justkui mitte kuidagi ei saaks

Virumaa Teataja.

FOTO: Meelis Meilbaum

Tundus, et riigigümnaasiumi teemaga on nüüd rahu majas. Kotli maja pooldajad jäid selles mängus kaotaja rolli, tuleb uus maja ja elu läheb sellega justkui vaikselt edasi. Inimene harjub kõigega, harjutakse ka praeguse Rakvere gümnaasiumi maja uue rolliga.

Aga ei. Riigigümnaasiumi ehitus põrkus järjekordse takistuse vastu: muinsuskaitseamet kehtestas ühise kaitsevööndi, mille eesmärk on tagada kinnismälestiste vaadeldavus ja mälestistelt avanevate algupäraste vaadete säilimine. Nimetatud vööndisse jääb ka plaanitava riigigümnaasiumi ala. Kui kõrvale jätta küsimus, kas riigigümnaasiumi tarbeks ikka on vaja uut maja, siis just nendesamade vaadete säilimine on olnud riigigümnaasiumi kõneksolevasse paika ehitamise üle arutamisel peamine murelaps.

Rakvere linnavalitsuse esindajad on seisukohal, et muinsuskaitseameti samm ei muuda tegelikult midagi. Ehitustööd sellise vööndi kehtestamine ei piira, ehitada võib ikka. Linnakodanikul tekib paratamatult küsimus, miks asju üldse teha, kui need midagi ei mõjuta. Pärast kaklust rusikatega vehkimine suurt midagi ei aita. Kõrghoonet küll ehitada ei lubata, aga muudel puhkudel saab ju alati kusagilt natuke silma kinni pigistada.

Kohati aga näib, et tants riigigümnaasiumi hoone ümber on ammu kaotanud sisulise mõtte ning keerutatakse üles asjatut tolmu, mis põhineb emotsioonidel, poliitikal ja isiklikel eelistustel.

Teisalt on uue riigigümnaasiumi vastased ja vana valge Kotli maja pooldajad muinsuskaitseameti otsuse üle rõõmsad ning Virumaa Teatajale teadaolevalt enam kui veendunud, et praegusele alale ja plaanitud kujul riigigümnaasiumi hoonet ei kerki.

Elame – näeme. Kohati aga paistab, et tants riigigümnaasiumi hoone ümber on ammu kaotanud sisulise mõtte ning keerutatakse üles asjatut tolmu, mis põhineb emotsioonidel, poliitikal ja isiklikel eelistustel.

Tahaks hoopis analüüsi, põhjalikke ja vettpidavaid argumente, miks üks või teine variant on parem. Kogemusi neilt, kellel riigigümnaasiumi rajamise etapp omavalitsuses läbitud, vastust küsimustele, mida tagantjärele tunnistades tehti valesti, mida õigesti.

Ajakirjanduses juhtub mõnikord, et reporter hakkab lugu tegema, püstitab probleemid, neid lahendades püstitab uued, ja uusi lahendades tulevad juba uued probleemid. Linnavalitsus peab probleeme lahendama, mitte neid juurde vorpima.

Tagasi üles
Back