Kõik jõulupuud pole veel uut kodu leidnud

Jõulupuu ei pea alati inimestele rõõmu valmistamise eest eluga maksma.

FOTO: Arvet Mägi

Kui kahel eelmisel talvel on rohke lume tõttu tekkinud jõulupuude defitsiit, siis tänavu oli kolm päeva enne jõululaupäeva Rakveres ja selle ümbruses silmailu pakkuvaid puid vabalt saada.

Enne jõulupuude hindade uurimist ja võrdlust kõneleme Rakveres töötava Iraga, kes ei soovinud tuua puud koju surema, vaid võttis selle metsast koos mullapalliga – et puu pärast jõulutralli jälle temale sobilikku keskkonda tagasi viia.

Ira rääkis, et nägi Tallinnas ühes poes väikeseid lillepotis kuuski. Sealt tekkis tal idee, et võiks isegi kuuse potti istutada.

Mõeldud, tehtud. Metsast tõi Ira umbes meetrise kuuse koos mullapalliga. See mahtus keskmisesse lillepotti ja kaunistab nüüd ehitult naise kodu. “Nagu tavaline lill,” sõnas Ira.

Rakvere vallas Põhjakeskuse ees jõulupuudega kauplev Janek ütles, et harilik kuusk maksab 10 eurot meeter. Mullu oli hind 150 krooni ja seega pole hind oluliselt tõusnud.

Janekil on silmailuks pakkuda ka nulge, kuid selle puu puhul tuleb rahakotti rohkem kergendada. Pooleteisemeetrine nulg maksab 35 eurot.

Enamik ostjaid soovivad kuni 2,5meetrist puud korterisse või majja. Aga müüdud on ka kõrgemaid puid asutuste jõulupeole.

Põhjakeskuse naabruses Raktoomi tankla kõrval müüb enda kasvatatud kuuski Egon. Tema rääkis, et eelmine talv oli lumerohke ja kuuski oli metsast raske kätte saada. Jõulupuude defitsiidi tõttu olla Tallinnas mõned inimesed, kes ostu viimasele minutile jätsid, puust suisa ilma jäänud.

Tänavu on lood teisiti. Pakkumine ületab vähemalt esialgu nõudluse ja Egon kaupleb läbimüügi suurendamise nimel koguni kahes kohas: lisaks Raktoomi tanklale veel teisel pool Rakveret – Vaala kaubanduskeskuse juures.

Egoni sõnul küsib temagi meetri eest 10 eurot. “Aga saab kaubelda,” lisas ta.

Rakvere ümbersõidutee ääres Bauhofi läheduses on kuuseäri püsti pannud Egert. Noormehe sõnul saab temalt väikese, meetripikkuse kuuse viie euroga. Keskmise kuuse eest aga tuleb ostjal tasuda 10 eurot meetrist.

Egert ütles, et tavaliselt soovitakse kahemeetriseid puid, ostjad on põhiliselt keskealised ja vanemad inimesed.

Egerti hinnangul on tänavu metsast õiget jõulupuud leida raske. Ilmselt on mingi kliimavimka tõttu kuuskedel liiga pikad ladvad ja liiga lühikesed oksad.

Bauhofis aga kaubeldakse suisa välismaiste iludustega. Taanist toodud kuused maksavad sõltumata pikkusest ja läbimõõdust 11 eurot ja 90 senti.

Neid müüv Kersti selgitas, et Bauhofi kaupluseketti kuulub 13 poodi ja kodumaised kuusekasvatajad ei suuda vajalikku kogust tagada. Sestap tellitaksegi puud välismaalt.

Kersti ostjate vähesuse üle ei kurda. Ilusamad puud ongi juba otsa saanud või saamas. Müügiedule on ehk kaasa aidanud ostuga kaasnev 10eurone kupong.

Lisaks puudele kaubeldakse Bauhofis veel igasuguste okstega. “Oksi ostetakse Rakveres super hästi,” sõnas Kersti ja lisas, et alguses olid kahtlused, kas oksi ikka tahetakse. Tahetakse. Kuuseoksi ostetakse peamiselt haudadele viimiseks.

Oksi müüakse nagu kompvekke või kalamarja – kaalu järgi. Küpressiokste kimbu hind on 2 eurot ja 95 senti kilogramm. Poolekilogrammine nuluokste kimp maksab euro ja 40 senti. Kersti võttis välja kolmekilogrammise kuuseokste kimbu ja luges hinnasildilt: 4 eurot ja 75 senti.

Kellele puud või oksad ei meeldi, võib osta samblapärja. Hind jääb 8 euro kanti.

Kersti sõnul nad konkurentsi ei karda. Suurem valik annab inimestele laiemad võimalused. Mõned ostjad küsivadki, kus veel jõulupuid müüakse. Järelikult tehakse enne ostuotsust turuuuringut.

Rakveres Nurga aiakeskuses kuuski pakkuv Riina Mitt tunnistas, et äri võiks alati paremini minna. Kuigi Nurga aiakeskuses on kuusemeetri hind kuus ja pool eurot ehk odavam kui mujal, hindas Mitt tänavusi hindu mullusega võrreldes kallimaks.

Tänavu on kuusepakkujaid palju ja see annab tunda ostjate nappuses. Miti sõnul on palju niisuguseid inimesi, kes jätavad jõulupuu ostu viimasele minutile. Sestap kaupleb Nurga aiakeskus ka jõululaupäeval.

Nagu varemgi, pakub jõulupuid ka riigimetsa majandamise keskus.

MULLUSED HINNAD

• Eelmisel aastal algasid Rakvere müügikohtades jõulupuu hinnad 95 kroonist.

• Riigimetsast toodav kuni meetrine kuusk maksis 50 krooni, ühe-kahemeetrine 150 krooni ja kahe-kolmemeetrine jõulupuu 200 krooni.

Tagasi üles