Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Suri Rakvere päritolu nahakunstnik Endel Valk-Falk

Endel Valk-Falki elutöönäitusel oli üleval ka tema autoportree.  FOTO: SILLE ANNUK/PM/SCANPIX BALTICS

Kolmapäeval suri Eesti Nahakunstnike Liidu auliige, restauraator, naha- ja köitekunstnik ning kunstiteadlane, Rakveres sündinud ja õppinud Endel Valk-Falk.

Endel Valk-Falk sündis 12. oktoobril 1932. aastal Rakveres, õppis Rakvere 1. keskkoolis ning jätkas õpinguid Eesti NSV riikliku kunstiinstituudi tarbekunsti osakonnas nahkehistöö erialal aastatel 1952–1958.

Endel Valk-Falk alustas laia tööpõllu kündmist Tartu nahkgalanteriikombinaadi Linda peakunstnikuna 1958. aastal. Seejärel töötas Valk-Falk Tartu ülikooli raamatukogu hügieeni- ja restaureerimisosakonna juhatajana, olles osakonna rajaja. 1968. aastast oli ta Eesti Restauraatorite Ühingu esimees, 1975. aastast kunstimuuseumi osakonnajuhataja ja direktori asetäitja restaureerimise alal ning 1986. aastast vabariikliku restaureerimiskeskuse direktor. Sealt edasi asus Endel Valk-Falk 1988. aastal ennistuskoja KANUT direktoriks ja 1995. aastal Eesti akadeemilise raamatukogu köiteuunikumide restaureerimise sektori juhatajaks.

1997. aastal kaitses ta kunstiteaduse magistri väitekirja teemal "Eduard Taska ja Eesti köitekunst". Aastatel 2000–2001 oli ta Tartu kunstikooli õppejõud ning aastatel 2001–2007 Tartu kõrgema kunstikooli Pallas professor. 2001. aastal pälvis Endel Valk-Falk Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Endel Valk-Falk oli innustunud ja uudishimulik kunstnik, uurija, kirjutaja ning katsetaja. Tema valdkonda mahtus kõik, mis oli seotud naha kui materjaliga, alates jalatsitest, lõpetades köiteuunikumidega, mida ta tundis peensusteni nii teoorias kui ka praktikas. Ta on loonud albumeid, raamatuköiteid ning külalisraamatuid, püüdes neis elustada vanu nahatehnikaid. Valk-Falk on  koostanud oskussõnastikke, rikastanud köitetehnika sõnavara ning loonud kreeka-slaavi köite restaureerimismetoodika. Tema sulest on ilmunud mitu uurimust, millest olulisim on Eduard Taska käsitlus.

Kolleegid mäletavad teda muheda jutuvestja ja eksperimenteerija, aga ka paeluva akvarellisti-etnograafina, kes sundimatul moel annetas oma töid kingiks. Tähelepanuväärne oli tema vääramatult väärikas akadeemiline hoiak ja kollegiaalsus õpetaja ja õppejõuna, tema terane muigvel leebus, millega ta ikka heldel meelel jagas tarkust ja oskusi. Oma mitmekülgsuses oli Endel Valk-Falk pühendunud ja piiridele püüdlev humanitaar.

Endel Valk-Falki ärasaatmine toimub 25. septembril Tartu krematooriumis kell 13.

Tagasi üles
Back