Nädala kaja: Lumi tuli enne kevadet

Eva Samolberg.

FOTO: Meelis Meilbaum

Ja maha ta sadaski – see lumi. Nagu uue aasta tervituseks ja kingituseks ühtaegu. Küll hilisena, aga parem hilja kui üldse mitte. Suusakeskused ja -fanaatikud juubeldavad, omavalitsused mitte nii väga, sest lootus, et lumelükkamisele mõeldud raha tänavu talvel ehk hoopis alles jääb, jooksis liiva.


Seoses lume ja libedusega manitseb maanteeamet inimesi ettevaatlikkusele. Tähelepanelik tuleb olla nii jala käies kui mõnd sõidukit kasutades. Ja kui juhtubki, et jalg vääratab ning luu murdub, võib tekkida olukord, et abi peab endale ise osutama, sest arstid on ummisjalu Eestist parematele jahimaadele lahkunud ning vaesed maarjamaalased siia libedusega võitlema jätnud. Viimasena jäid tohtrist ilma Kunda perearsti patsiendid, kes nüüd uute tingimustega kohanema peavad.
Nii ei pruugigi väändunud jala või katkise sääreluu korral muud üle jääda, kui tuleb ise lahas meisterdada, esmastest käepärastest vahenditest, see koiva ümber siduda ning elujärje paranemist oodata.


Kuid inimesed ootavad uuelt aastalt just tervist. Nii selgus Virumaa Teataja internetiküsitlusest: ligi tuhandest vastanust soovisid seda enam kui pooled. 14 protsenti vastanutest soovis rikkust, niisama paljud soovisid tööd ja sama paljud ka rahu.


Aga eks kõik ole omavahel seotud. Kui on tervist, jaksab inimene ka tööd teha, kui on tööd, on laual leib ja leivakõrvane. Ning kui õhtul tühja kõhuga magama ei pea minema, lapsed on kasitud ja pestud, saab rahuliku südamega unne vajuda.


Jääb üle loota, et kõikide armsate inimeste soovid ja ootused täituvad. Aga ka nukralt tühjade aknasilmadega seisval Vaeküla koolimajal, mis bürokraatia hammasrataste raginat kuulates erinimeliste tormide räsida on jäänud. Ootavad lapsed, õpetajad ja vallaelanikud. Eks näis …
Ootajal on ohjad kaelas, ütleb vanasõna. Ohjadest vabastas end aga Aartika jõuluküla emane põhjapõder, kes lume tulekust elavnenuna vabadusse pages ning isasloomast kaaslase nukruses hülgas.

Loomadevahelised lihtsad suhted on teinekord inimesele keerulised mõista, sest inimloom ise tahab oma suhteid ja läbikäimisi segaseks ajada. Nii ei suudeta omavalitsuste tasandil kokkuleppele jõuda jäätmekäitluse valdkonnas tegutseva sihtasutuse loomisel. Kord tahetakse seda teha, siis jälle mitte. Kord on Piibeleht peal ja Vestman all, siis jälle Vestman peal ja Piibeleht all.


Sel ajal aga, kui omavalitsusjuhid kemplevad, loksub vankrike edasi ning mujal maailmas plaanitakse tohutu prügitootmise vastu ühiselt välja astuda. “Teeme ära!” elik maailmakoristamine 2012 ei ole enam pelgalt unistus, vaid reaalne 1,3 miljonit inimest hõlmav projekt.
Tõde tõuseb, vale vajub. Väär pole aga see, et rohkem kasu võib tõusta inimeste ühtsest tegutsemisest kui oma jonni ajamisest ning jõukatsumisest.


Loodetavasti ei pea lehepungade puhkemist poole juulini ootama, et jaanipäeval noorukesed punapõsised õitsilised sõnajalaõit otsides ja noppides ikka värskeis kaselehis sahistada saaks. Ka tuleva aasta valge fluidum, lumi, võiks meid ikka juba jõulude ajal rõõmustada. Tasub loota, sest 2012. aasta lõpuks tõotab maailm puhtam ja inimesed tervemad olla.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles