GALERII ⟩ Eesti kaitseväelased harjutasid raketisüsteemilt MLRS laskmist

Eesti kaitseväelased harjutasid raketisüsteemilt MLRS laskmist. Kohal oli ka kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem (paremal).

FOTO: Ardi Hallismaa

Eesti kaitseväelased harjutasid laskeharjutuse Rail Gunner Rush raames koostöös liitlasvägedega kaitseväe keskpolügoonil laskmist Ameerika ühendriikide mitmikraketiheitja süsteemilt MLRS.

Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem ütles, et Eestile on oluline, et NATO liikmesriigid panustaksid regiooni julgeolekusse oma üksuste kohalolekuga ja siinsetel õppustel osalemisega.

"Samuti on liitlaste jaoks oluline oma üksuste siirmis- ja lahingvõime arendamine. Nii on mõlemapoolsete eesmärkide saavutamiseks ja vastastikuse koostöö tugevdamiseks Ameerika ühendriikide kaudtuleüksus korraldamas lahinglaskmisi Eestis kaitseväe keskpolügoonil raketisüsteemilt MLRS, kuhu on integreeritud ka tulejuhtimise ja sihtmärgistamise harjutused," rääkis Herem, lisades, et säärased ühisharjutused annavad osalevatele üksustele häid koostöövõimalusi ning õpikohti.

Kaitseminister Jüri Luik lausus, et Ameerika ühendriikide tipptehnoloogilise relvasüsteemi Eestisse toomine ning sellega harjutamine koos Eesti kaitseväe ja liitlasvägedega saadab kindla sõnumi, et Ameerika ühendriikide pühendumus Balti riikide kaitsele on vankumatu. "Samamoodi näitab Venemaa kriitika õppuste kohta, et meie idanaaber jälgib väga hoolsalt selliseid õppuseid, mistõttu ma ei kahtle, et nad ka selle sõnumi kätte said," ütles Luik.

Ameerika ühendriikide Euroopa vägede 41. suurtükiväebrigaadi 6. suurtükirügemendi 1. pataljoni laskemoonaohvitser nooremleitnant Devin Pratt nentis, et laskeharjutuse Rail Gunner Rush raames koos eestlastega harjutamine võimaldab tugevdada omavahelist koostööd ja suhteid. "Lubades treenida meil süsteemidel ning harjutada meetodeid, kuidas liikuda mööda maismaad, õhku või merd," ütles Pratt.

Nimelt saabusid Ameerika ühendriikide Euroopa vägede 41. suurtükiväebrigaadi sõdurid, nende varustus ja sõidukid Eestisse kolme nädala jooksul ning selle tarbeks kasutati nii maanteed, raudteed kui ka lennutransporti.

4.–7. septembrini toimunud laskeharjutus Rail Gunner Rush oli üks suuremaid rahvusvahelisi õppusi Eestis sel aastal, mida oli planeeritud viimased viis kuud. Õppusel osalesid liitlased Eesti ja Läti NATO lahingugrupist, kokku osales õppusel 200 kaitseväelast Ameerika ühendriikidest, Eestist, Suurbritanniast, Taanist, Montenegrost, Hispaaniast ja Tšehhist. Ühisharjutuse käigus toimus tulejuhtide, relvameeskondade ja juhtimispunktide väljaõpe ning harjutati tuleülesannete täitmist MLRS (Multiple Rocket Launch System) üksuse poolt.

Mitmikraketiheitja MLRS süsteemi kasutatakse lase-ja-liigu-tüüpi taktikalistes laskmistes, et vältida vastase vastutuld. Süsteem annab võime iga ilmaga rünnata suurt piirkonda ning on mõeldud suure väärtusega objektide ründamiseks. Relvasüsteem kasutab muu hulgas suure laskeulatusega täppismoona. Selle põhilisteks ülesanneteks lahinguväljal on vastase allasurumine ja hävitamine ning võimalike ohtude elimineerimine enne nende avaldumist.

Raketisüsteemi laskemoonaks on nii raketid kui ka ballistilised raketid. Süsteem on võimeline laskma 12 raketti 40 sekundi jooksul või kaks ballistilist raketti kümne sekundi jooksul.

Ameerika ühendriikide Euroopa vägede 41. suurtükiväe brigaadi (FAB) kodubaas asub Grafenwöhris Saksamaal. Tegemist on ainsa Ameerika ühendriikide suurtükiväebrigaadiga Euroopas, mis toetab kogu USA Euroopa väejuhatust strateegilise ning taktikalise taseme tulega.   

Tagasi üles
Back