P, 4.06.2023

Terviseamet: koroonaviiruse omikrontüvi levib Eestis

Merly Raudla
Facebook Twitter
Comments
Esialgsetel andmetel võib omikrontüvega nakatunute arv plahvatuslikult kasvada vaid loetud päevadega ja selline on trend ka Eestis.
Esialgsetel andmetel võib omikrontüvega nakatunute arv plahvatuslikult kasvada vaid loetud päevadega ja selline on trend ka Eestis. Foto: Kristjan Teedema

Pühapäevahommikuse seisuga on Eestis tuvastatud 329 omikrontüve kahtlusega positiivset proovi, millest 80 protsenti on kohalikud juhud ehk omikrontüvi levib riigis väga suurel kiirusel.

Terviseamet kutsub inimesi ettevaatlikkusele, oluline on lasta teha tõhustusdoos ja kanda avalikes siseruumides kaitsemaski.

Olukord nii Eestis kui ka mujal maailmas on kiiresti muutumas. Esialgsetel andmetel võib omikrontüvega nakatunute arv plahvatuslikult kasvada vaid loetud päevadega ja selline on trend ka Eestis. "Kuigi Eestis on haigestumise tase veel keskmine, siis mitmetes riikides on juba praegu purustatud kogu pandeemia vältel kogetud koroonaviirusega nakatumise rekordid," ütles terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma.

Esialgsetel andmetel on omikrontüvi vähemalt kolm korda nakkavam kui deltatüvi, nakatades rohkem ka haiguse läbi põdenud ja vaktsineeritud inimesi. Ühendkuningriigi esialgsete andmete kohaselt eristuvad neist aga selgelt tõhustusdoosi saanud inimesed, kelle puhul kaitsevad vaktsiinid sümptomaatilise nakatumise eest kuni 80-protsendilise tõhususega. Oluline on aga see, et raske haigestumise eest kaitsevad vaktsiinid endiselt väga hästi.

Riikides, kus omikrontüvi aktiivselt levib, on hakanud suurenema haiglaravi vajadus. "Otsest seost raske haigestumise ja omikrontüvega nakatumise vahel veel tuua ei saa, sest haiglaravile satuvad peamiselt vaktsineerimata inimesed," selgitas Härma. Terviseamet jälgib olukorda, kuid praegu ei saa teha veel järeldust, et omikrontüve tekitatud haigus kulgeb kõigil inimestel kergemalt. Härma sõnul ei ole vaktsineerimata inimestel praeguse teadmise juures põhjust loota, et see tüvi neid kergemalt kohtleb kui varasemad.

Terviseamet rõhutab, et maskiga tuleb katta suu ja nina. Maski mõte on takistada väljahingatavate aerosoolide ja seega ka viiruseosakeste levimist. 

Järgmisel nädalal koguneb immunoprofülaktika komisjon arutama tõhustusdoosi tegemise korraldust Eestis. Esmaspäeval analüüsib olukorda teadusnõukoda.

Terviseameti soovitused pühadeks:

•             Kui oled nakatunud või lähikontaktne, siis püsi kodus. Kui nakatub pereliige, tuleks koju jääda kõigil pereliikmetel, ka neil, kes on vaktsineeritud.

•             Tähista jõule pereringis. Enne lähedastega kohtumist veendu, et kõik on terved. Kui sa ei ole veel vaktsineeritud, siis tee kingitus oma lähedastele ja lase end vaktsineerida. Kui oled juba vaktsineeritud, aga kuurist on möödunud pool aastat, kasuta võimalust lasta teha jõuluajal kolmas doos. Astra Zeneca ja Jannseni vaktsiinide puhul saab tõhustusdoosi lasta teha viis kuud pärast esmast vaktsineerimist. Enne vanavanematega kohtumist tee ohutuse tagamiseks kiirtest.

•             Soovitame asutuste jõulupeod lükata edasi järgmisesse aastasse või korraldada kontrollitud tingimustes osakondade kaupa. Kontrollige tõendite kehtivust ja testige vahetult enne üritust.

•             Koolide jõulupidusid pidada klasside kaupa. Vältida suuri kogunemisi.

•             Lasteaia jõuluüritused pidada rühmade kaupa.

•             Eelista tubastele kogunemistele vabas õhus aja veetmist.

•             Korralda lähedastega näiteks jõulumatk või mine jõuluvalgustusi (näiteks parki) nautima. Tee kaasa soe tee või glögi.

•             Jumalateenistused toovad kirikusse tavapärasest enam rahvast. Kanna maski ja hoia distantsi. Järgi kirikuõpetaja ja koguduse juhiseid.

•             Mõtle oma käigud läbi. Võimaluse korral kasuta asjaajamistel e-kanaleid. Moodsas maailmas on enamik teenuseid kättesaadavad interneti vahendusel.

•             Jõuluostud proovi sättida ajale, mil kauplustes on vähem rahvast. Kontaktivabalt saab oste teha internetis.

•             Enne poodi minekut mõtle läbi, mida soovid jõululauale valmistada. Niimoodi kulutad poes vähem aega ja vähendad nakatumise riski. Kui on võimalik, ostle veebis ja lase kulleril toit koduukse taha tuua – nii on samuti mugavam.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles