E, 27.03.2023

Uute tuuleparkide rajamise korral hakatakse kohalikele tasu maksma

Merly Raudla
Uute tuuleparkide rajamise korral hakatakse kohalikele tasu maksma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tasu hakatakse maksma kohalikele omavalitsustele ja inimestele, kes elavad tuulepargi mõjupiirkonnas.
Tasu hakatakse maksma kohalikele omavalitsustele ja inimestele, kes elavad tuulepargi mõjupiirkonnas. Foto: Sander Ilvest

Riigikogu võttis sel nädalal vastu maagaasiseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse muudatused, mis kohustavad alates 2023. aasta 1. juulist tuuleelektrijaamade rajajaid omavalitsusele ja kohalikele elanikele maksma tasu, et soodustada taastuvenergia tootmist.

Majandus- ja taristuminister Riina Sikkuti sõnul oli tegu oodatud sammuga, et motiveerida kohalikke kogukondi tuuleparkide rajamisele kaasa aitama, aga ka, et jagada osa saadavast tulust pargist vahetult mõjutatud kohalikele elanikele ja omavalitsustele. "Tuuleenergial on väga oluline roll Eesti energiasõltumatuse loomisel," kõneles Sikkut ja lisas, et kuigi ka varem on tuuleparkide arendajad kogukondade või omavalitsustega rahalisi kokkuleppeid sõlminud, on selliste kokkulepete õiguslikud alused olnud Eestis puudulikud.

Muudatuse kohaselt hakatakse tasu maksma kohalikele omavalitsustele ja inimestele, kes elavad tuulepargi mõjupiirkonnas. Kuni kuue kuu alampalga suurust tasu hakkavad saama maismaatuulikust kuni kolme kilomeetri kaugusel elavad inimesed. Maismaatuuleparkide puhul on tasu arvutamise aluseks protsent tuulepargi toodangust ja elektrihinnast (0,7–1%). Näiteks kui 100-megavatise võimsusega tuulepargi puhul on elektrihind 50 eurot megavatttunni kohta, oleks tasu suurus 150 000 eurot aastas, ning kui tasu jaguneks kohaliku omavalitsuse ja 100 majapidamise vahel, saaks iga elanik umbes 750 eurot aastas.

Märksõnad
Tagasi üles