:format(webp)/nginx/o/2025/05/13/16841506t1hda9e.jpg)
Mida pistate raamatu vahele järge hoidma, kui on vaja teos kiiresti käest panna? Ajalehe, foto, ID-kaardi, heegelnõela või pannkoogi? Kõike seda ja enamgi veel on raamatukoguhoidjad oma silmaga näinud, isegi sellest näituse teinud. Seekord toodi lugejate ette vahendid, mis on loodudki raamatu vahele torkamiseks – järjehoidjad.
Näitusel «Järjehoidajaga järge hoidmas» avaneb järjehoidjate rikkalik ja kirev maailm. Eksponaadid, mis on jõudnud näitusele raamatukogurahva kodudest ja kogudest, on pärit nii Eestist kui ka kõikvõimalikest maailma paikadest. Väljapanekut ilmestavad raamatud ja ajakirjad järjehoidjate valmistamise õpetustega.
Rakvere raamatukogu raamatukoguhoidja Rita Tammetalu ütles, et väljanäitus raamatusõprade abimeestest järjehoidjatest võeti ette sellepärast, et raamatuaasta tähestikumänguga, kuhu kuuluvad nii lugemisbingo kui ka väikesed väljapanekud, on raamatukogu oma ettevõtmistes jõudnud täheni J. Ta märkis, et kui esialgu mõeldi järjehoidjatest kui tavalistest paberitükkidest, mida on igaüks näinud ja äragi visanud, üllatas avanenud pildi mitmekesisus raamatukogurahvast ennastki.
«Raamatukoguhoidjatena on meil väike kiiks, et tahaks raamatut hoida,» sõnas ta ja lisas, et küllap oleme kõik lapsena murdnud raamatu lehenurka järje märkimiseks. «Ei ole!» kõlas näituse avamisele kogunenud majarahva üksmeelne hõige.
«Aga paljud seda teevad,» tõdes Tammetalu. «Me näeme raamatute pealt, et seda tehakse. Näeme sedagi, et raamat keeratakse kummuli ja köited purunevad. Ja see varandus, mis raamatute vahelt välja kukub, näitab, kui palju fantaasiat inimestel on.» Tammetalu ütles, et raamatute vahelt leitud asjad jäeti seekord teadlikult kõrvale, et keskenduda peamisele ja näidata, kuidas järje hoidmine tegelikult võiks välja näha.
/nginx/o/2025/05/13/16841507t1ha46d.jpg)
«Mäletate veel neid nahast raamatukaasi, millel oli järjehoidja küljes? Need olid kunagi väga moodsad, aga paljud on need juba ära visanud,» märkis Rita Tammetalu. Nahast järjehoidjaid esindab näitusel aastast 1932 pärinev Tartu ülikooli juubelijärjehoidja. «Ta on küll natukene räsida saanud, aga olemas,» esitles ta haruldast eksponaati.
Tänapäevastest järjehoidjatest on vitriinidesse jõudnud metallist erikujulisi järjehoidjaid ja raamatukogu tehnoloogiatoas 3D-prinditud järjehoidjad. Leidub nii klassikalisi papist-paberist kui ka puust, luust ja papüürusest eksemplare, samuti heegeldatud järjepidajaid, magnetitest rääkimata.
Raamatukoguhoidjatena on meil väike kiiks, et tahaks raamatut hoida.
Rita Tammetalu, raamatukoguhoidja
Väljapanekusse on tõhusa panuse andnud raamatukogu endine töötaja Evi Märs, kelle tuhatkonda eksemplari sisaldavast järjehoidjate kogust saab näha küll vaid murdosa. Evi Märs meenutas, et tema järjehoidjahuvi sai alguse aastaid tagasi TEA kirjastuse toredatest järjehoidjatest, mida lahkesti raamatuostjatele jagati. «Palju on mul kogus ka õelt saadud järjehoidjaid, Kui ta messidel käis, siis alati tõi,» sõnas ta.
Kogutud järjehoidjad on Evi Märsil korralikult albumites ega satu naljalt oma põhitööle teose vahele lugemisjärge hoidma. «Kui vaja on, pole käepärast ühtegi. Tavaliselt läheb raamatu vahele poekviitung,» tunnistas ta ning meenutas kurioosset lugu kadunud postkastivõtmega. «Eks ma torkasin võtme kotti, aga läks seal raamatu vahele,» sõnas ta. Võtme kadumise mõistatus lahenes, kui see jõudis ükskord raamatukogus raamatute vahelt leitud esemete näitusele. «Nagu lugejadki – ega nad meelega asju sinna pane, see lihtsalt juhtub,» avaldas ta arvamust.
Kui raamatu vahelt leitakse dokumente – enamasti ID-kaarte või juhilube, aga ka maksmata arveid –, võetakse lugejaga ühendust ning need jõuavad omaniku juurde tagasi. Ka fotod püütakse tagastada, sest tegu võib olla inimesele suure emotsionaalse väärtusega pildiga.
«Viimati leidsime inventuuri käigus raamatu vahelt kümme eurot,» mainis Rita Tammetalu. «Tavaliselt vaatame siis, kes viimati luges, aga need andmed kustuvad kolme aastaga. Kuna tegu oli unustatud lugejaga, ostsime selle raha eest koogi.»
Et raamatusõbral oleks näituselt minnes õige abimees koju kaasa võtta, saab kohapeal valmistada järjehoidja. Olemas on nii vajalikud vahendid kui ka raamatud ja ajakirjad, mille toel loov fantaasia lendu lasta.