“Meie objektid on ka sugulussidemetega seotud, sest Palmse mõisniku Carl Magnus von der Pahleni naised olid Arveliuse kasutütar ja seejärel ka tütar,” märkis Leemets.
Viru-Nigula koguduse juhatuse esimees Aadu Raudla lootis, et ka kogudus ja kirik saavad koostööst Virumaa Muuseumidega kasu.
“Loodetavasti aitab see elavdada koguduse tegevust,” lisas ta.
Raudla kinnitusel on Eestis ainulaadne, et pastoraadikompleksi kõik hooned on säilinud, need oleks vaja vaid korda teha.
Ants Leemetsa sõnul Virumaa Muuseumidel millegi kordategemiseks raha ei ole. “Meil on esialgu vaid ideed,” kinnitas Leemets. “Kui idee on hea, tuleb ka raha,” oli ta kindel.
Virumaa Muuseumide Toolse piirkonna direktori Uno Trummi sõnul on neil kavas Viru-Nigula muuseumi tegevust esialgu natuke ümber kujundada, et anda aukoht Otto Wilhelm Masingule ning muuta interjöör pastoraadipärasemaks.
“Jutuks on olnud, et peaks tegema ka korraliku nõidade näituse, Kongla Ann on ju kohapeal olemas ja lähikonnas on neid teisigi,” märkis Trumm.
Virumaa Muuseumidel on Viru-Nigulas plaanis näidata ka Eesti usulist arengut muinasusust katoliiklusse ja sealt edasi luterlusse. Virumaa Muuseumide juhataja Ants Leemets aga arvas, et koostöös kiriku ja kogudusega võiks tutvustada Viru-Nigula kirikus ka sakraalehitiste omapära.
“Paljud inimesed ei teagi, mis on altar, mis kantsel, miks need on just selles kohas ja mida sümboliseerivad,” rääkis Leemets.
Viru-Nigula vallavanema Raivo Heinmetsa sõnul on leping sõlmitud viieks aastaks ja igal osapoolel on võimalus seda katkestada, kui teiste osapoolte tegevus vastumeelseks peaks muutuma.