Lagi vastas
Taani poolt pakutu oli sisuliselt liikmesriikide poolt kooskõlastatud pakkumine. Küllap nägid läbirääkijad sellegi saavutamise nimel vaeva, kuid mingist läbimurdest küll rääkida ei saa. Tulemusi tuleks hinnata selle järgi, kui palju Eesti oma positsioonist kaotas, ja kaotused olid suured.
Puudulikuks jäi lobitöö liikmesriikide ja nende põllumajandusministritega. Avalikkusele maaliti pilt, nagu otsustaks kõik asjad EL-i Komisjon. Läbirääkimiste mõistes on Komisjon vaid koordineeriv ja korraldav organ. Tegelikult võtavad otsuseid vastu liikmesriikide ministrid, seega tulnuks teha tööd eelkõige nendega.
Seda tööd saab vastavalt rahvusvahelistele suhtlusnormidele teha üksnes minister, mitte tehnilised läbirääkijad. Selgitustööd võiksid teha ka ametnikud, kes pole maksumaksja kulul nii kõrgelt kinni makstud.
Meile pakutud tootmiskvoodid on küll pisut suuremad, kui Eesti praegu toota suudab. Kuid olen kindel, et enamikus positsioonides on lagi vastas lähema kolme aasta jooksul, siis põllumajandusliku tootmise areng pidurdub.
Väga kergekäeliselt loobuti silotoetusest ja teravilja kuivatustoetusest, mis tähendab, et otsetoetused jäävad väiksemaks umbes 350 miljoni krooni võrra, kui need võinuks olla.
Mis puudutab otsetoetusi, siis EL-i eelarvest garanteeritakse Eestile üksnes 25% liikmesriikide tasemest, mitte aga 55%. Taani pakkumises juba enne tippkohtumist lubati maksta otsetoetustele lisaks tõukefondidest maaelutoetusi 15% ulatuses, mille Eesti delegatsioon ka vastu võttis. Poolakad rääkisid välja õiguse maksta oma rahvuslikust eelarvest täiendavalt otsetoetusi kuni 15%.
See õigus laienes ka Eestile, mis tähendab sisuliselt seda, et EL lubab Eestil maksta eelarvest täiendavalt oma põllumeestele lisatoetust 15%.