R, 2.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Raipetehase juht laristas riigifirma krediitkaardiga

Aarne Mäe
, peatoimetaja
Facebook Twitter
Comments
Väike-Maarja juures lehkava loomsete jäätmete käitlemise tehase juhikriis lõppes Ivo Vääri vallandamisega.
Väike-Maarja juures lehkava loomsete jäätmete käitlemise tehase juhikriis lõppes Ivo Vääri vallandamisega. Foto: Arvet Mägi

Pikalt kestnud saaga Väike-Maarja raipetehase juhi Ivo Vääri ümber sai lõpuks ühele poole, sest läinud reedel kutsus ettevõtte nõukogu ta juhatusest tagasi.

Põllumajandusministeeriumi koostatud erikontrolli aruandest selgub, et Väär kasutas vääralt ettevõtte krediitkaarti, tehes sellega sisseoste isiklikel eesmärkidel.

Juhataja rikkumisi deebet- ja krediitkaardiga tehtud tehingutes avastas põllumajandusministeeriumi erikontroll. Kaarti on kasutatud Lätis ja Soomes, sellega on makstud Stockmannis, Susi hotelli baaris, Tallinna katusekinos ja ka Georg Otsa SPAs Saaremaal.

Deebet- ja krediitkaardi tehingute väljavõte hõlmab põllumajandusministeeriumi kodulehel avaldatud aruande lisas mitu lehekülge.

Erikontroll tuvastas, et tehingud summas 5338 eurot ei olnud ettevõtte tegevusega seotud ning nende tegemine ei olnud seadusega lubatud.

Erikontroll selgitas, et Väike-Maarja loomsete jäätmete käitlemise tehase ASi Vireen juhatuse liige Ivo Väär on teinud perioodil 18. juuli 2011 kuni 3. september 2012 tehinguid summas 12 667,15 eurot, millest kaardimaksed moodustasid 9792,14 eurot ning väljavõetud sularaha 2875,01 eurot. Ettevõtte kuludes on kajastatud tehinguid summas 7329,09 eurot, millest erisoodustuse arvestamise aluseks oli 1183,71 eurot.

Samuti selgus, et tehingud summas 5338,06 eurot ei olnud ettevõtlusega seotud (puudus vastav raamatupidamislik algdokument) ning nende tegemine ei ole juhatuse liikmele lubatud. Viimase summa on Ivo Väär praeguseks aktsiaseltsile Vireen tagasi maksnud.

“Riigiettevõtte juhtimises peavad riigi huvid olema tagatud parimal võimalikul moel, tegevus selge ja läbipaistev,” selgitas ASi Vireen nõukogu esimees Taimo Staalfeldt oma avalduses.

Lisaks uuriti, kas lihakondijahu ja rasva kogus ladudes vastab kontrollimise ajal ettevõtte raamatupidamises kajastatule, kas lihakondijahu ja rasva müügil on ostjatega sõlmitud vastavad lepingud ja kas müügihinna kehtestamisel on eri ettevõtetele rakendatud ühesuguseid põhimõtteid.

Lisaks krediitkaardi kuritarvitustele leidis erikontroll ka, et ettevõttes ei peeta bilansilist arvestust rasva ja lihakondijahu üle.

Vireeni nõukogu valis eelmisel reedel ettevõtte uueks juhatuse esimeheks Rait Persidski, kelle esimene tööpäev oli esmaspäeval. Persidski täidab ühtasi tegevjuhi ülesandeid.

Rait Persidski on omandanud ökonoomika- ja organiseerimisalase kõrghariduse Eesti maaülikoolis ning tal on kaheksa aasta pikkune juhtimiskogemus avalikus sektoris.

Rait Persidski on töötanud keskkonnaministeeriumi siseaudiitori, kaitseliidu peastaabi rahandusosakonna juhataja ning haridus- ja teadusministeeriumi rahandusosakonna juhatajana.

Tööle avalikus sektoris eelnes viisteist aastat juhtivatel ametikohtadel ettevõtluses.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles