2010. aasta sügisel alustavad Porkuni kooli õpilased kõigi eelduste kohaselt õppeaastat uues kompleksis.
Porkuni ja Vaeküla kool saavad korda
Selleks ajaks peaks valmis saama ka Vaeküla kooli renoveerimistööd.
Riigikoolid korrastatakse kooliinvesteeringute programmi "Koolid korda" raames.
Kokkulepped investeeringute tegemiseks allkirjastati 31. detsembril.
Tamsalu vallas asuva Porkuni kooli jaoks projekteeritakse uus kompleks, mis peaks valmima 2010. aasta 15. augustiks.
Sõmeru vallas asuv Vaeküla kool saab ilmselt juurdeehitise ning olemasolev hoone rekonstrueeritakse.
Uus maja
Haridus- ja teadusministeeriumi koolikorralduse osakonna Põhja-Eesti piirkonna kuraator Arne Piirimägi rääkis, et Porkuni hoonekompleksi eskiis on valmis ja koostöö projekteerijaga toimib.
"Praegu on kõik graafikus. Võib juhtuda, et kopp lüüakse maasse juba sügisel," ütles ta, kuid lisas, et see sõltub siiski nii projekteerimis- kui ehitushankest.
Aasta viimasel päeval haridusministeeriumi ja RKASi vahel alla kirjutatud leping on raamdokument, milles investeeringute summasid pole, kuid Piirimäe sõnul on ehitamiseks hea aeg ja hoone maksumus võib kujuneda oluliselt odavamaks kui mõni aasta tagasi.
Porkuni kooli direktor Tiit Leemets peab uue maja puhul väga oluliseks eeskätt õpilaskodu, mis praegu asub Porkuni mõisa pööningul ja mille tingimused pole päris sellised, nagu olla võiks.
Et koolis on ka palju liikumispuudega lapsi, pole praegused keerdtrepid sobivad ja õpilaste liikumine on raskendatud.
Vanast majast 300 meetri kaugusele kerkivas kompleksis on kõik üheskoos ja lapsed ei pea enam hoonete vahel liikuma.
Lisaks annab uusehitis suuremad võimalused rehabilitatsiooniks, näiteks vesiraviks.
Kõik koos
Vaeküla kooli haldamise võttis ministeerium maavalitsuselt üle 2007. aasta jaanuaris.
"Oleme vaadanud üle kooli soovid ruumide kohta ja need kooskõlastanud RKASiga ning praegu valmistatakse ette projekteerimisülesannet. Suure tõenäosusega tuleb koolile juurdeehitis, kuid kuhu, see veel selgub. Täna on koolikompleksist väljas söökla, köögiplokk ja käsitööruumid. Need tuleb ära tuua olemasolevatesse hoonetesse," rääkis Piirimägi.
Aastatel 2001-2004 investeeris ministeerium kooli kümme miljonit krooni: vahetati välja aknad, korrastati välisfassaad, paigaldati ventilatsioon ja ehitati uus katlamaja ning renoveeriti keskküttesüsteem.
Koolis sees pole kapitaalremonti tehtud selle valmimisest 1958. aastal.
"Majja sisenedes on tunne, et aeg on mitmekümneks aastaks seisma jäänud," ütles kooli direktor Kersti Aasmets.
Ehitustööde käigus tuuakse eeldatavasti toitlustamine kooli aulatiiba, aulasse paigaldatakse vahelagi ja seega tuleb juurde lisakorrus, mida saab samuti kasutada.
Niisugune lahendus on mõeldav ka võimla puhul, mille kaks korrust lähevad siis käiku tüdrukute ja poiste käsitööklassidena.
Remonditakse õpilaskodu ning juurdeehitises saaks pidada nii sporditunde kui aktusi.
"Kõige rohkem ootab koolipere seda, et kogu õppetöö toimuks kooli oma hoonetes ja et need hooned asuksid lähestikku. Viletsaimad tingimused on hetkel pea poole kilomeetri kaugusel asuvas tööõpetuse majas, seega on üks suur unistus saada tänapäevased õppetöökojad," lisas direktor.
Kui Porkunis uue kooli ehitus tööd ei sega, siis Vaekülas tuleb lahendada küsimus, kuidas jätkata õppetööd ehitamise ajal.
Toimuv on suur võit riigikoolide jaoks ja mõlema kooli remondist on räägitud aastaid.
"Kui täna on ministeeriumis otsustatud, et siia investeeritakse, siis järelikult jäävad need koolid ka kindlasti alles," kinnitas Arne Piirimägi.