Me kõik mäletame hästi mesimagusa jutuga pangatöötajaid, kes saatsid meile ahvatlevaid kirju ja pidasid meeldivaid kohtumisi teemal, kuidas endale muretu pensionipõlv kindlustada.
Juhtkiri: Sambarahaks ikka jätkub
Ehkki "ohver" avaldas kahtlust, kas ta selle eani üldse elab, oldi varmad rahustama - elukvaliteet tõuseb, tervis paraneb ja selle fondi toel saame kindlasti vanaduspäevi mõnusalt palmisaartel nautida.
Kõige äkilisemat tõusu reklaaminud kunagine rokiiidol Gunnar Graps suri vaesuses, vahepeal tõsteti veel pensionile jäämise iga, headel aegadel jõudsalt kogunud sambaraha hakkas ühtäkki kahanema ning üldine elustandard aina kukkus.
Vanem põlvkond meenutas nõukogudeaegseid obligatsioone, millega rahvas petta sai, usaldust murendas ka kroonivahetusele järgnenu.
Nüüd on siis jõutud sinnamaani, et kolme pensionisambaga rahva silme ette joonistatud eldoraado jääb püüdmata sinilinnuks.
Tõde on see, et valitsusjuht Andrus Ansip teatas: riigipoolsed pensionimaksed teise sambasse külmutatakse juulikuust.
Tallinna börs ja Eesti väärtpaberikeskus teatasid selle peale, et on mures Eesti riigi pikaajalise rahalise stabiilsuse pärast.
Sest see on leping ja lubadus, millega on liitunud peaaegu 600 000 inimest.
Kogumispensioni maksete peatamine annab väidetavalt kaks olulist tagasilööki.
Esiteks on riigil edaspidi väga raske veenda inimesi mõne pikaajalise reformiga kaasa tulema, kui riik nii jõuliselt ühepoolselt kokkulepetest taganeb.
Teiseks tähendab see otsus tulevaste pensionide vähendamist sadadel tuhandetel inimestel.
Täna keskmist palka saav kolmekümnendates aastates inimene jääb pensioniikka jõudes ilma kümnetest tuhandetest kroonidest.
Usaldus on kadunud. Mõni spetsialist on öelnud, et see samm sisaldab ka suuri õigusriske, et petta saanud inimesed alustavad kohtuteed.
Ent vaevalt, sest meie, leplikud põhjamaalased, rühime aina vaikselt edasi. Sest sambarahaks ikka jätkub.