R, 2.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kaamerad teevad pättide elu kibedaks

Andres Pulver
, uudistetoimetaja
Facebook Twitter
Comments
Uus valvekaamera hoiab silma peal nii Virmal kui ka Jakobsoni ning Rohuaia tänaval ja ka Maxima ristmikul.
Uus valvekaamera hoiab silma peal nii Virmal kui ka Jakobsoni ning Rohuaia tänaval ja ka Maxima ristmikul. Foto: Meelis Meilbaum

Kaks tabatud narkodiilerit, paar kaklust, relvaga ähvardamine – kas Rakvere argipäev? Vaid mõne nädalaga on uued turvakaamerad aidanud need juhtumid lahendada.


Enam ei ole vaja uurida ähmast ja hüplikku videopilti, uutest kaameratest salvestatud materjal on nagu hea kvaliteediga film.

Esimesed juhtmevabad ja liikuva silmaga valvekaamerad paigaldati Rakveres kolm nädalat tagasi, nädala eest pandi üles veel paar tükki. Rakvere linnavalitsuse keskkonnainseneri Jüri Eljase sõnul on uued kaamerad oma lühikese tegutsemisaja jooksul aidanud tabada rohkem pätte kui vanad kaamerad poole aastaga.

Rakvere linna soetatud uus videovalvesüsteem võimaldab edastada korraga kuni 64 kaamera pilti, praegu on linnas üleval neli uut ja üks vana, suundkaamera.

Rakvere politseijaoskonna juht Lembit Kalda ütles, et kasu uutest kaameratest on ilmne – need tõid endaga kaasa uue kvaliteedi ning uued tehnilised võimalused. Üks kaamera näitab mitut erinevat pilti, salvestist suumides on võimalik tuvastada nii inimese nägu kui ka autonumbrit.

Pidevalt keegi kaamerapilte ressursinappuse tõttu ei jälgi, küll on aga salvestistelt tuvastatud korrarikkumiste toimepanijaid.

Kalda hinnangul võiks kaameraid kindlasti rohkem olla ja politsei on huvitatud sellest, et kaameratega kaetaks ka Rakvere linna sissesõiduteed.

Praegu on uued kaamerad Aqva katusel, keskväljakul, Rohuaia ja Jakobsoni tänava ristmikul ning kirikupargis. Üks vana suundkaamera jälgib spordihoone katuselt skatepark’i. Lähiajal paigaldatakse veel üks uus kaamera vallimäele linnuse juurde, et hoida pilk peal valguspargil, mida korduvalt lõhutud.

Teoreetiliselt on võimalik kaamerapilt reaalajas saata ka politseipatrullidele autodesse, kuid Lembit Kalda sõnul seda võimalust veel ei kasutata.

Et süsteemis on vaba ressurssi küllaga ja linnusetornis olev antenn on suuteline püüdma kaamerate signaali kuni 20 km kauguselt, on katseliselt Rakvere videovalvesüsteemiga ühinenud ka Haljala vald oma kolme kaameraga.

Rakvere linnapea Toomas Vareki sõnul on süsteemiga võimalik ühineda teistelgi naaberomavalitsustel, seda loomulikult mõistliku tasu eest, sest videovalvesüsteemi ja selle paigaldamise eest on maksnud Rakvere linn.

Linnapea arvates tuleks valvekaameratele aktiivsemalt tähelepanu juhtida, sest ainuüksi teadmine kaamerate olemasolust ja nende uuest kvaliteedist aitab tema hinnangul turvalisust parandada.

Üks kaamera maksab ligi 3000 eurot, samas on kaamerad kergesti teisaldatavad, kuna nad ei ole juhtmeidpidi kuhugi ühendatud, piisab vaid toitevoolust.

Nii linnavalitsus kui politsei on huvitatud, et näiteks suviste suurürituste ajal saaks nende toimumiskoha kaameravalve alla võtta. Aga uute kaamerate soetamine sõltub ennekõike linna rahakoti paksusest, sest kohti, kuhu kaameraid paigaldada, oleks küll – lisaks sissesõiduteedele näiteks bussijaam ning Tallinna tänav, kus õigeusu kiriku juures olevad hinnalised valgustid on kahel korral ära varastatud.

Jüri Eljas on aga pisut murelik, sest oma põhitööks tal eriti aega ei jäägi, kuna Rakvere uue videovalvesüsteemi vastu tunnevad huvi päris mitmed linnad, samuti siinsed ettevõtted, näiteks JELD-WEN ja Astera.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles