Meie keskel tegutsevate teotahteliste meeste ja naiste toetuseks on mitu kohalikku ettevõtet pannud õla alla: aidatud soetada päästevarustust või ennetustööks vajalikke vahendeid, korraldatud koolitusi ja väljaõpet, toetatud kohaliku päästeala noorteringi tegevust või hoopis sponsitud vabatahtlike üritusi.
Selliste ettevõteteta oleks meie turvalisus palju väiksem. Et neid ja teisigi innustada, tunnustas siseminister veebruari algul ettevõtteid abipolitseinike toetaja ja vabatahtlike päästjate toetaja aunimetusega.
Riigina oleme viimastel aastatel sisuliselt kahekordistanud rahalist toetust priitahtlikele pritsimeestele: tänavu küündib see ligi 900 000 euroni. Hoolimata masu jätkuvast pitsitusest, eraldasime raha – kokku 100 000 eurot – ka abipolitseinikele, kes on suureks abiks avalikku korra tagamisel maal ja linnas.
Panus ei piirdu ainult rahaga. Juba tunamullu määrasime kõiki nelja päästekeskusesse ja nelja prefektuuri ametisse vabatahtlike koordinaatorid.
Tore on tõdeda, et 2012. aasta lõpuks kasvas vabatahtlike päästekomandode arv ligi sajani. Lisaks sai eelmisel aastal alguse komme tunnustada ettevõtteid, kes on oma põhitegevuse kõrvalt leidnud kitsastest aegadest hoolimata võimaluse toetada vabatahtlikke. Sama olulised on meile ettevõtjad, kes on igakülgselt aidanud oma vabatahtlike ridades kaasalöövaid töötajaid, lubades neid koolitustele ja osaleda tööajast päästetöödel. Tunnustuse osaliseks on nii mullu kui ka sel aastal saanud kümneid ettevõtjaid nii Võrust, Virust kui Saarest.
Näiteks Lääne-Viru maakonnas võib esile tuua aktsiaseltsi Tamsalu EPT, kes soosib igati oma töötajate tegevust vabatahtlikuna. Tamsalu EPT töötajad on ühtlasi päästekomando autojuhid, kes ka tööajal on võimelised kohe reageerima, kui on vaja välja sõita. Ettevõte on võimaldanud oma töökojas teha päästeautole ka remonti. Vähetähtis pole, et töömehed saavad tööajast vajalikel päästealastel koolitustel osaleda.