Tänu vabatahtlike merepäästeprojektile jõudis üleeile Käsmu korraliku varustusega merepäästepaat. Projekti eesmärk on taasluua Eestis vabatahtlik mere- ja järvepäästesüsteem.
Soome Merepäästeselts andis Vihulale üle merepäästepaadi
Üleeile andis Soome Merepäästeselts Vihula vallale üle kaua oodatud merepäästepaadi, mis läheb Käsmu Külaseltsi käsutusse.
Vabatahtliku merepäästeprojekti Eesti-poolne koordineerija Ene Kalmus avaldas lootust, et see on esimene samm, jõudmaks tulevikus üheskoos Eesti riiklike struktuuridega merepäästeseaduse loomiseni, mis meil seni puudub.
Eeskujuks teistele
Projekti peamine eesmärk on taasluua Eestis vabatahtlik mere- ja järvepäästesüsteem ning tagada neljas välja valitud sadamas Vihula, Toila, Mustvee ja Lohusuu vallas päästeühingutele vastav valmidus ja päästjatele vajalik varustus.
Soome Merepäästeseltsi tegevdirektori Kyösti Vesterineni sõnul ütleb Soomes tehtud uuring, et valmidus merele appi minna võiks Eesti rannikul tunduvalt parem olla, sest paaditurism ja liikumine vetel on oluliselt kasvanud. Samas nägi ta vajadust koostööks Venemaaga.
Loodav vabatahtliku päästesüsteemi mudel peaks olema eeskujuks kogu Eestis ja ka mujal Balti riikides, kuid kindlasti nõuab see Vesterineni ütlusel koostööd siseministeeriumi, piirivalveameti ja päästeametiga.
"Kuigi Eestis pole vabatahtlikku merepäästet, on teil vabatahtlik tuletõrje. Järelikult ei ole see vabatahtlikkus teile mingi uus asi," lausus Vesterinen, kes hindas kõrgelt Vihula valla toetust vabatahtlikele merepäästjatele.
Leping piirivalvega
Vihula vallavanem Madis Praks rääkis, et sel suvel kavatsevad nad koos ülejäänud kolme sadama päästeühingutega Käsmu lahel koolitusi korraldada.
"Igal juhul tahame võimalikult ruttu jõuda piirivalveametiga lepinguni, et lihtsamaid ülesandeid hakatakse andma kohalikele meestele," kõneles vallavanem.
Eestis alustati vabatahtliku mere- ja järvepäästeühingute loomisega 2006. aastal, kui selgus, et ühiskondlikud organisatsioonid ja eraettevõtted olid kas loobunud või polnud huvitatud süsteemi loomisest ja arendamisest.
2008. aasta detsembris sai Kesk-Läänemere Interreg IVa programmis toetuse vabatahtlik merepäästeprojekt VOMARE 2008-2011, mille eesmärgiks on Eesti pilootsadamate Vihula, Toila, Mustvee ja Lohusuu vallas vabatahtlikele ühingutele hankida täisvarustusega päästepaadid, korraldada praktiline baaskoolitus ning luua alused kogu vabatahtliku merepäästesüsteemi arendamiseks Eestis.