Kunda uues volikogus on koalitsiooni moodustamisel kaalukeeleks ilmselt IRL ja sotsiaaldemokraadid, kes lähevad läbirääkimistele vastu ühtse meeskonnana.
IRL ja sotsiaaldemokraadid on Kundas kaalukeeleks
IRLi Kunda osakonna juhatuse liige Uno Trumm ütles, et volikogus kumbki ühe koha saanud IRL ja sotsiaaldemokraadid on oma jõud ühendanud ning on kõikidele pakkumistele avatud vaid kahekesi koos.
Ei IRL ega ka sotsid ei välista võimalust minna koalitsiooni kas reformierakonnaga ja valimisliiduga Kunda või hoopis keskerakonnaga.
Üks pluss üks on palju
SDE nimekirjas volikogusse pääsenud Heldur Lahne ütles, et kõigepealt oodatakse ära omavahel koostööd tegevate reformierakonna ja valimisliidu pakkumine.
"Keskerakond on samuti üritanud ühendust võtta, aga esialgu ootame reformi pakkumise ära," lausus Lahne.
Uno Trumm ütles, et IRLi jaoks on psühholoogiliselt rasked mõlemad variandid.
"Reformierakonna ja valimisliidu seltskonnaga oleme kümme aastat opositsioonis olnud, on raske oma valijatele selgeks teha, miks nüüd äkki nendega koostööd tegema hakkame," lausus ta.
Trummi arvates oleks koalitsiooni moodustamine keskerakonnaga isegi lihtsam. "Tegemist on uute inimestega volikogus ja neid annab ehk vormida," lootis ta.
IRLi nimekirjas volikogusse valitud Jaak Jalakas ütles, et koos sotsiaaldemokraatidega pakkumisel olek tugevdab oluliselt kahe erakonna positsioone. "Üks pluss üks on antud juhul oluliselt rohkem kui kaks," märkis Jalakas.
Koalitsiooniläbirääkimistel osalemiseks ja otsuse langetamiseks on kahe erakonna poolt kokku pandud kümneliikmeline nõukoda, kuhu kuuluvad kõik SDE nimekirjas kandideerinud ja IRLi nimekirjas viis parema tulemuse saavutanut.
"Läbirääkimiste tulemusel hääletatakse, ja kui ka meie Heldur Lahnega peaksime hääletuse tulemusel vähemuse poolele jääma, allume enamuse tahtele," lubas Jalakas.
Keskerakonna Kunda linnapea kandidaadi Erik Keskküla arvates oleks Kunda arengu jaoks kõige parem keskerakonna ja reformierakonna koalitsioon. "Saadame neile pöördumise, kus pakume võrdväärset partnerlust, mis sellest, et meil on volikogus kaks kohta rohkem," ütles Keskküla.
Samas lisas Keskküla, et kundalased näitasid hääletades senisest linnavõimust väsimise märke. "Rõõmu teeb aga inimeste kõrge valimisaktiivsus, mille eest tahaks kõiki tänada," lisas ta.
Reformierakonna esinumbrina kandideerinud Kunda linnapea Allar Aron ütles, et nemad keskerakonda eriti koostööpartnerina ei näe, seda just eelkõige volikogusse pääsenud keskerakondlaste väheste kogemuste tõttu.
"Uusi liikmeid on volikogus väga palju, ilmselt on vaja korraldada neile koolitus sellest, mida volikogu liikmeks olemine üldse tähendab," arvas Aron.
Valimisliidu Kunda nimekirjas enim hääli kogunud Arvo Vainlo ütles, et koostööpartneritena ei saa välistada kedagi, kuid siiski kaldub valimisliidu eelistus pigem reformierakonna kui keskerakonna poole.
"Selgus tuleb nädala lõpuks," lubas Vainlo, kes on praegu puhkusel.
Just Vainlo puhkus ongi mitme inimese sõnul põhjuseks, miks enne järgmise nädala algust jõujooned Kundas ei selgu.
Valikuid jätkub
Uno Trumm ei välistanud ühtegi võimalust, ka seda, et IRL ja sotsid jäävad kahekesi opositsiooni või et Kundat hakkab valitsema reformierakonna ja valimisliidu vähemuskoalitsioon.
Küll lisas Trumm, et vastu sellise koalitsiooni võimuletulemisele ei olda, kuid hiljem võib neil IRLi ja sotsidega läbirääkimiste pidamine keeruliseks osutuda.
Igasuguse koalitsiooni minemise variandi puhul nägi Trumm aga seda, et IRL ehk konkreetselt Jaak Jalakas saab endale volikogu esimehe koha. "Heldur Lahne on sellest kohast kategooriliselt loobunud," selgitas ta.