Kui kuuleme mõneminutilisi uudiseid ohvritega koolitulistamisest USAs või Saksamaal, siis tunduvad need kohutavad, aga jäävad siiski kaugeks.
Juhtkiri: Ohumärgid elus
Kui mullu oli ränk juhtum Soome koolis, jõudis sündmuse reaalsus sügavamalt meie teadvusse ja tekkis küsimus, kas ka siin, väikeses Eestis võib midagi sellist aset leida.
Umbes aasta tagasi koolijuhtidele korraldatud kriisialasel infopäeval kujunes põhiteemaks samuti koolitulistamine.
Kauhajoki koolitulistamise juhtum oli toona selgelt meeles.
Teisipäeva õhtul asus politsei uurima ingliskeelset tulistamisähvardust, mis tehti ühel veebisaidil Tartu kommertsgümnaasiumile, eile lisandusid pommiähvardused Tartu koolidele.
Praegu on kõik elus ja terved ning võib mõelda, et keegi tegi lihtsalt halba nalja. Aga kunagi ei või arvata, et meie riigis, meie linnas, meie koolis ja meie lastega midagi niisugust juhtuda ei saa. Paraku on keeruline selleks valmis olla.
Toona infopäeval pandi haridusjuhtidele südamele, et eelkõige peavad õpilastel selged olema evakuatsiooni põhireeglid.
Et nad teaks, kuidas käituda erakorralises olukorras. Seda saab iga kool tõesti teha, muid juhiseid on raske anda.
Samas peaks ka kõik, kes märkavad midagi kahtlast foorumites või kaaslase käitumises, sellest vanematele ja politseile teada andma.
Vägivaldse käitumise motiivid peituvad ikka inimeste tunnetes ja iseloomus ning mida varem paneme tähele enda ümber kõrvajäetuid ja kiusatuid, seda parem meile kõigile.
Ja mis puutub lõhkekehaga ähvardamisse, siis tasub meenutada karistusseadustikku, mis käsitleb seda avaliku korra raske rikkumisena ja näeb ette rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistuse.
Lisaks tuleb pommiähvarduse tegijal, alaealise puhul tema vanemal, maksta kinni kõik häireteenistuste kulud.