Avaliku arvamuse kohaselt on korruptsioon kohaliku võimu seas tõsiseks probleemiks. Uuringud näitavad, et inimesed tajuvadki kõige korrumpeerunumana kohalikke omavalitsusi ehk asutusi, mis on neile kõige lähemal. Juhid seda aga ei taju.
Juhtkiri: Korruptsioon omavalitsustes
"Maksumaksjal on õigus uskuda, et kohaliku omavalitsuse asutus nagu iga teinegi avaliku võimu asutus teeb endast oleneva, hoidmaks ära korruptsiooniohu teket, ja tagab õiguspärase võimu teostamise. Selle saavutamiseks on esmatähtis läbipaistev ja avatud valitsemine," on kirjas riigikontrolli aruandes viieteistkümnes omavalitsuses korraldatud auditi kohta.
Riigikontroll ei võta endale karistaja rolli, selle asutuse eesmärk on puudustele osundamine, et nendest saaksid õppust võtta nii rikkujad kui teised omavalitsused.
Vinni vallavanema suhtes pöörduti küll politsei poole, kuigi volikogu ja riigikontrolli kohaliku omavalitsuse auditi osakonna peakontrolör leidsid, et kahju vallale tekitatud ei ole. Ka politsei tõdes, et Toomas Väinaste käitumises pole kriminaalset ega väärtegu, pealegi oli Väinastega seotud firma ainus, kes avalikul konkursil osales.
Tõsi, omavalitsuses aktiivsed inimesed on aktiivsed ka mujal ja seotud paljude ettevõtetega. Kuid kindlasti ei tohiks konkursil osaleva firmaga seotud ametnik olla otsustamise juures.
Riigikontrolli kohaliku omavalitsuse auditi osakonna peakontrolör Airi Mikli leidis eile "Terevisioonis" antud intervjuus, et omavalitsuste juhtide teadmised korruptsiooniohu vältimisest on nõrgad ning nende parandamisega peaks tegelema riik.
Taas näide regionaalreformi vajadusest, sest ametnikud ei ole piisavalt pädevad hindama korruptsiooniohtu ja nende teadlikkus on väike. Kurb on, et mitteteadmise argument on üldse võimalik.
Samuti see, et sageli on paberites kõik korrektne, kuid otsused on langetatud siiski kellegi kasu silmas pidades.