Saada vihje

Lumefrees teeb elu lihtsamaks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Kui on vaja võidelda lumega suuremal maa-alal, näiteks puhastada kõnniteed või maakodu hoovi, sobib selleks hästi lumepuhur. See masin muudab lumest vabanemise palju hõlpsamaks.


Lumepuhuriks ehk lumefreesiks kutsutakse masinat, mis aitab lumest kerge vaevaga jagu saada. Kui seada puhuril lumejoa suund ja kõrgus paika, on tee või platsi puhastamine kõigest minutite küsimus.


Masina saha sees ringleb spi­raalne hambuline frees, mis saeb peeneks isegi jäise või lörtsise lume ning lennutab selle puhuritoru kaudu eemale. Lund saab puhurist paisata igas suunas.

Lumepuhur sobib hästi hoovide, garaažiesiste platside ja kõnniteede puhastamiseks, heaks abimeheks on see ka näiteks lummetuisanud sissesõidutee lahtiajamiseks.

Lumepuhureid pakutakse väga palju mudeleid, mis eristuvad nii suuruse kui hinnaklassi poolest. Palju sõltub puhuri valikul ka sellest, kui ulatuslike ja millist tüüpi alade puhastamiseks seda vajatakse.


Laias laastus saab lumepuhurid jagada väiksemateks ja üheastmelisteks ning suuremateks ja kaheastmelisteks.
Üheastmeline lumepuhur on väike ja kerge ning seda on sama lihtne kasutada kui muruniidukit.


Seda tüüpi lumepuhurit liigutab edasi masina enda tiguseade, mis ühtlasi võtab lume üles ja puhub eemale. Eramaja hoovi lumekoristuseks on seesugune masin mugav ja täiesti piisav. Samuti soovitavad spetsialistid seda näiteks unikivist teede puhul, sest masinate kummiäärtega teod "limpsivad" kõvakattetee korralikult puhtaks.
Kaheastmeline lumepuhur on mõeldud raskemate tööde jaoks: see liigub edasi rataste jõul, mis tagab ühtlase ja turvalise töö. Erinevalt väikestest ja lihtsamatest puhuritest on neil kaks rootorit, hammastega tiguseade koristab lume maapinnalt ja teine rootor puhub selle välja kuni kümne meetri kaugusele. Selle tüübi puhuritel saab käigukasti abil ka kiirust reguleerida.


Näiteks märja lume korral tuleb kasutada aeglasemat käiku, sest freesitav lumi on kohevast raskem. Lisaks väldib aeglasem käik lumeeemaldustoru ummistumist.
Kõige kallimatel mudelitel on peal tuled ja käepidemed soojendusega, et oleks mugavam töötada.

Suuremad masinad saavad hakkama ka vesise lumega, väiksem üheastmeline puhur koristab oluliselt efektiivsemalt värsket ja kohevamat lund.


Husqvarna Eesti tegevjuht Jaanus Vahesalu on soovitanud lähtuda lumepuhuri valikul lihtsast reeglist: mida rohkem lund on vaja koristada, seda suurem võiks olla masina võimsus ja töölaius - nii saab töö kiiremini tehtud.

Lumepuhur töötab puhta bensiiniga. Keskmine bensiinikulu võib jääda 1-1,5 liitri kanti tunnis, sõltuvalt lume paksusest ja raskusest.

Pärast lumekoristust tuleb masinat hooldada ja sellele kogunenud lumi harjaga maha pühkida.

On muidugi üks asi, mis sunnib teinekord siiski sahka või kühvlit lumepuhurile eelistama - viimased on suhteliselt kallid.


Odavama lumefreesi võib kätte saada umbes 7000-8000 krooniga, kallite masinate hinnad ulatuvad isegi 30 000 kroonini ja rohkem.

Kasutatud lumepuhurid, mida saab osta näiteks Rakveres mõnisada meetrit Tapa teeristist Tapa poole osa­ühingu Harlei-Samurfe metsa- ja aiatehnika kauplusest, on uutest masinatest oluliselt odavamad. Nimetatud kaupluses müüakse ka uusi lumepuhureid.



Kommentaarid
Tagasi üles