Eesti siseminister Marko Pomerants töötas eelmisel nädalal ööpäevase vahetuse Tallinna Lilleküla komandos päästetöötajana ning sel nädalal proovis idapiiril piirivalvuri ametit.
Juhtkiri: Rahva sekka
Ettevõtmist on tõlgendatud kui PR-sõud, kuid oma iva - ja mitte väike - on sellistel töövarjupäevadel küll.
Kindlasti on sellel ministril ülevaade oma valitsemisalas toimuvast nüüd palju selgem ning ei teeks teistelegi tippjuhtidele halba analoogseid käike ette võtta.
Tõsi, visiite tehakse pidevalt, alates valla- ja maakonna tasandist ning lõpetades ministeeriumidega. Aga sageli on tegu väga diplomaatiliste ja formaalsete ettevõtmistega.
Kahtlemata on neid vaja, kuid selle kõrval oleks tippametnikel käikudest kõvasti kasu selgi juhul, kui minnakse pressiteadet saatmata - siis ei pea ka allstruktuuride töötajad kõrge ülemuse jaoks midagi ilustama, vaid astutaks otse argipäeva.
Kui inimesed, kes seadusi loovad, kes juhivad riigiameteid, omavalitsusi, korraldavad paljude eluolu, võtaksid nõuks oma rahvaga lähemalt suhelda, võtaks see maha palju pingeid "meie" ja "nende" vahel. Olgu siis mõnikord ühistranspordiga sõites või külapoes käies - mõlemas näeb, kuuleb ja märkab paljut.
Näiteks Lääne-Virumaa keskraamatukogus on paaril aastal olnud tore päev, kus prominendid on laenutanud külastajatele teavikuid. Rõõm on olnud mõlemal pool letti.
Ministrid peaksid tõepoolest leidma aega, et mõnikord tulla rahva sekka, mitte kohtuma koosolekusaalis ja kõnepuldis, vaid pigem ajama jutu ühise tegevuse ajal.
Kui sel kombel selguvad ministrile ühe või teise tööala kitsaskohad, aitab see ministril ehk näha asju avaramalt ja hoida otsustades jalgu maas, samas saada tagasisidet oma mõtetele.
Ja kes teab, ehk kerkib sellest tööpäevast mõni uus idee eesti asja edendami-seks - olla ju rahva hääl Jumala hääl. Miks siis seda mitte kuulata.