Martti Samolberg on Haljala rahvamaja juhtinud kümme aastat, ühtlasi juhendab praegu näiteringi, tantsib Segapidi tantsurühmas ning mängib ja laulab rahvamaja tantsuansamblis Ansambel.
Mis on viimase kümne aastaga muutunud?
Viru kolhoos oli vabariigis üks jõukamaid: ostis rahvariided, millega tantsivad meie rühmad siiamaani, osteti pillid, pillimeestele andis kolhoos elamispinnad, kui oli tarvis.
Nüüd on vahendeid näpuotsaga, küll on saanud hoone viimaste aastate jooksul riigi ja valla finantseerimisel renoveeritud.
Selles suhtes suur tänu kultuurisõbralikule vallavalitsusele ja endisele vallavanemale Jüri Sikkutile.
Tean maakonnas kolleege, kes võitlevad oma asja eest ja kel on raske vallavanemale selgeks teha, et kultuur on oluline. Aga kui kusagilt kokku hoida, siis kultuuri pealt on lihtne - ei pea ju laulma ja tantsima.
Milline oli toonase kultuurimaja päris algus?
Maja avati 15. veebruaril 25 aastat tagasi. Et nõukogude ajal ei antud Moskvast luba nii suurt kultuurimaja ehitada, teatasid tollased kolhoosijuhid, et teevad kontori-klubi, kuhu tuleb kolhoosikeskus ja samas on võimalik kultuurimajal tegutseda.
Tolleaegselt ehitusplaanilt on näha raamatukogu, mis toimib nii, nagu mõeldud. Kuid praegune tantsusaali ala oli jagatud klaasseintega kabinettideks peazootehnikule, agronoomidele jne. See ehitatigi nõnda valmis.
Moskvast käisid tähtsad mehed objekti üle vaatamas, kõik sobis. Kui ära läksid, siis lasi juhatus klaasseinad kokku lükata ja prügimäele viia, parkett pandi maha ja ruum tehti tantsusaaliks. Tänaseni on parketi all elektri- ja telefonijuhtmed.
Toomas Varek, tollane kolhoosi esimees, ütles, et ei ehita mingit jama, vaid ikka korraliku maja, kus saab isetegevusega tegeleda.
Miks aga peab maakohas olema nii suur kontserdisaal, põhjendati sellega, et siin hakkavad toimuma Lenini pleenumid, kuhu tullakse üle vabariigi kokku.
Mis on see kultuur, mida rahvamajas viljelete?
Hetkel püüame elus hoida olemasolevat. Säilitada rahvakultuuri: tantsu, laulu, näiteringi.
Rahvatantsijad käivad aktiivselt koos: väikesed lapsed tantsivad Kakerdajates ning täiskasvanutele on Segapidi tantsurühm. Kakerdajad võtavad Kalevi võimlemispeost osa, Segapidiga plaanime minna Baltica ja meeste tantsupeo ülevaatustele.