Töötervishoiuteenuse puhul on inimesed teadlikumad tervisekontrolliga seotud osast. Seetõttu puudutab alljärgnev töötervishoiuteenuse mittemeditsiinilist poolt ehk teenuse osutamist tööhügieeni, ergonoomia ja tööpsühholoogia alal.
Tasub teada
Tööandja peaks teadma, et ainult registreerimistõendit omaval spetsialistil on õigus töötervishoiuteenust osutada. Seega tuleb enne kokkulepet riskianalüüsiks või töökeskkonnaalaseks nõustamiseks veenduda, et konkreetne spetsialist või ettevõte omab registreerimistõendit.
Hiljutiste struktuurimuudatuste tõttu riiklikes institutsioonides võib tõendi olla väljastanud kas Töötervishoiu Keskus (likvideeritud alates 15.08.2004) või Tervishoiuamet. Tööandjal on lihtne teenuse pakkuja ametlikku staatust kontrollida Tervishoiuameti kodulehelt.
Ettevõtja jaoks võib registreerimistõendita teenuse osutajaga koostöö tegemine viia mittekvaliteetse tulemuseni. Teisest küljest võib küll töötulemus olla hea, ent hilisemate vaidluste korral tekitab lisaprobleeme töö teinud isiku registrist puudumine.
Et töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13 sätestab tööandja vastutuse ettevõtte töötervishoiu- ja tööohutusalase tegevuse korraldamisel, on tööandja jaoks nõuetega kursis olemine vältimatu.
Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 191 sätestab loetelu kvalifikatsiooni tõendavatest dokumentidest, mille ärakirjad tuleb registreerimise taotlejal Tervishoiuametile esitada.
Nendeks on erialast pädevust tõendav diplom, spetsialiseerumise või täiendõppe tunnistus ning vajaduse korral mõõteseaduse alusel Eesti Akrediteerimiskeskuse poolt välja antud akrediteerimistunnistus töökeskkonna ohutegurite parameetrite mõõtmiseks.
Registreerimine annab töötervishoiuteenuse osutajale õiguse osutada registreerimistõendis märgitud teenuseid tähtajatult.
Registreerimise käik
Registreerimise kohustus on nii juriidilisel isikul kui ka füüsilisest isikust ettevõtjal, kes osutab töötervishoiuteenust.
Registreerimiseks esitatavad nõuded on määratud sotsiaalministri 20. juuni 2003 määruses nr 90 “Töötervishoiuteenuse osutaja registreerimistaotluses ja registreerimistõendis esitatavad andmed ning registreerimistaotlusele lisatavad dokumendid”, mis on muudetud sotsiaalministri 12. oktoobri 2004 määrusega nr 113.
Kui töötervishoiuteenus sisaldab töökeskkonna ohutegurite parameetrite mõõtmist, tuleb arvestada ka mõõteseaduses (RT I 2004, 18, 132) sätestatud tingimustega.
Mõõtmisi võib teha isik, kellele Eesti Akrediteerimiskeskus on väljastanud tunnistuse, selles määratud ulatuses.
Pärast akrediteerimiskeskuse poolt tunnustuse saamist tuleb töötervishoiuteenuse osutamist taotleval isikul pädevust tõendavad dokumendid praegu kehtivate regulatsioonide kohaselt esitada Tervishoiuametile.
Seejärel saabub töötervishoiuspetsialistide registreerimise komisjonilt kolmekümne päeva jooksul vastus, mille järgi registreerimistõendis nimetatud töötervishoiuteenuste osutamine on lubatud.
Juhul kui esitatud dokumendid ei vasta nõuetele, saab isik kuni 15 päevase tähtaja puuduste kõrvaldamiseks. Kui Tervishoiuamet isiku registreerimisest keeldub, saab taotleja sellekohase põhjendatud kirjaliku teate 10 päeva jooksul arvates otsuse tegemisest.
Teenuse osutajana registreeritu on kohustatud Tervishoiuametile esitatud andmete muudatustest teatama hiljemalt 15 päeva pärast muudatuste toimumist.
Seaduse kohaselt on mittetervishoiuteenuse osutajate hulgas ka tööpsühholoogist spetsialist, kelle tööülesanded vastavalt sotsiaalministri määrusele 20. juunist 2003 nr 89 on tööandja psühholoogiline nõustamine, sealhulgas nõustamine tööstressi vähendamiseks, ning töötaja psühholoogiline nõustamine.
Tervishoiuameti poole ei ole praegu pöördunud registreerimistaotlusega ühtegi tööpsühholoogi, oodatud on aga ka vastava diplomi välisriigis omandanud spetsialistid.
Praeguseks on Tervishoiuamet registreerinud kolm töötervishoiuteenuse osutajat mittetervishoiuteenuse mõistes, neist üks FIE ja kaks juriidilist isikut. Töötervishoiu Keskus, kus varem spetsialiste registreeriti, on tõendi väljastanud neljale isikule.
Tervishoiuamet julgustab kõiki oma tööd hästi tundvaid spetsialiste, kellel registreerimisprotsess veel ette võtmata, seda lähemal ajal tegema.
Kadri Ress, Tervishoiuameti töötervishoiu osakond