P, 10.12.2023

Hiietuulikud põlistavad häbi

virumaateataja.ee
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Läinud neljapäeva Virumaa Teatajas avalikustati Kunda linnavalitsuse ja OÜ Oceanside plaan rajada Kunda hiiemäele ja selle kõrvale kolm tuulegeneraatorit. Samas teavitati, et Kunda linnavalitsus kohustab arendajat arutama Maavalla Kojaga loodusliku hiie taastamist kruusakarjääris.

Kahtlemata vapustab selline uudis haritud lugejat ja sunnib taas kord kahtlema enese või kellegi teise terves mõistuses. Kas see on saamatu nali, mis on kogemata eksinud huumorilehelt? Paraku on asi naljast kaugel.

Käesoleva aasta kevadel teavitasid arheoloogid Maavalla Koda Kunda hiiemäge ähvardavatest tuulikutest ja uuest maanteest. 29.04. toimunud muinsuskaitseameti arheoloogia ekspertgrupi väljasõiduistungil otsustati, et maanteed ei saa hiiemäele lubada. Tuulegeneraatorite suhtes lahknesid muinsuskaitsjate hääled 4:4. Samas otsustati teha tuulepargi arendajatele ettepanek “pidada võimalikult laialdasi konsultatsioone keskkonnateenistuse, Maavalla Koja ja roheliste ühendustega, kujundamaks seisukohta kolme tuulegeneraatori mõjust ümbritsevale keskkonnale”.

Ootame siiamaani

Maavalla Koda jäi konsultatsioone ootama... ja ootab siiani. Heinakuu lõpus esitasime Kunda linnavalitsusele hiiemäe tuulepargi detailplaneeringu asjus oma seisukohad:

“Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koda on seisukohal, et Kunda hiiemäe tuulepargi detailplaneeringuga kavandatav tegevus on antud asukohas, Kunda hiiemäel, absoluutselt lubamatu. Tuulepargi rajamisega saavutatavad hüved ei kaalu ligilähedaseltki üles tekitatavat kahju. Kavandatavale tuulepargile tuleb otsida alternatiivseid asukohti.

Hiiemäge tuleb säilitada ja kaitsta kui kultuurimälestist ja ajaloolist loodususulist pühapaika. Hiiemäe kaitse korraldus peaks eelkõige tagama säilinud arheoloogiliste, looduslike, usundiliste jm väärtuste kaitse ja loodusliku koosluse taastumise. Kindlasti tuleks välistada maaga püsivalt ühendatud hoonete, trasside, teede jt rajatiste ehitamine ja ehituslikku laadi pinnasetööd.

Maavalla Koda toimetas 2003. a. sügisel Kunda hiiemäe ülevaatuse. Selle käigus tuvastati, et mägi on saanud kõrvalisest inimtegevusest tugevasti kannatada ja osaliselt isegi hävinud (kruusakarjäär, kivikalmed).

Säilinud on aga hiie pühaduse alus: suurem osa pinnavormist ja pinnasest. Ühtlasi on säilinud hiie loodusliku koosluse taastumise võime. Lisaks leidub hiiemäel kaks kindlat ja mitmeid võimalikke kalmeid. Võimalikele kalmetele viitavad erinevad pinnamoodustised ja kohapealt kogutud kalmepärimus. Hiiemäest kui pühakohast leidub rohkesti ka varem talletatud suulist rahvapärimust.

Ülevaatuse tulemusel tuvastati, et hoolimata halvast seisukorrast on Kunda hiiemägi pühapaigana säilinud. Hoolikalt kavandatud kaitsekorraldusega on võimalik pühapaiga seisundit oluliselt parandada.

Eeltoodust lähtudes soovitame tuulepargi rajamiseks otsida alternatiivseid asukohti. Samuti oleme valmis koostöös Kunda linnavalitsusega kavandama Kunda hiiemäele optimaalse kaitsekorralduse, mis tagaks pühapaiga säilinud väärtuste kaitse, samuti pühapaiga ja Kunda linna ning ümbritsevate külade elukeskkonna seisundi paranemise.”

Iga haritud inimene adub, et ühe ajaloolise kiriku taastamine tähendab selle restaureerimist. Ajaloolise hiie taastamine tähendab selle säästmist igasugusest majandustegevusest ning looduslike (metsa)koosluste taastumisele kaasaaitamist.

Hiis on rahupaik. Hiie taastumine tähendab rahu taastumist selle looduslikul pinnal. Seetõttu pole tuulegeneraatoritel hiies kohta. Veel enam, tuulegeneraatorite ehitamine välistab hiie taastumise väga pikaks ajaks.

Halb nali

Me ei saa enam midagi parata, et võõrvõimud raiusid kunagi hiiemäelt hiiemetsa ja rajasid sinna põllud. Me ei saa midagi parata, et nõukogude võim vedas suure tüki pühast mäest ja iidsetest kalmetest teede täiteks. Toonane hävitustöö ja sellega kaasnev häbi lasub võõraste õlul. Isegi kui me kindlalt ei tea, tahame uskuda, et hiiehävitajad olid võõrad, võõraste käskida või nad lihtsalt ei tundnud meie põliskultuuri. Me näitame täna ja tulevikus neile näpuga ja ütleme, et nad olid barbaarsed kurjategijad.

Tuulegeneraatorites iseenesest pole midagi halba, kuid nende ehitamine meie esivanemate ajaloolisse pühapaika oleks ühemõtteliselt kultuuri- ja loodusvaenulik akt. Praegu siin kirjutades ma loodan ikka veel pisut, et hiietuulikute kava on kellegi halb nali.

See nali solvab püsiväärtustest hoolivaid inimesi ja ähvardab häbistada Kunda linna. Tuulikute ehitus hiiemäele põlistaks häbi, millest ei saaks enam niipea lahti.

Ahto Kaasik, Maavalla Koja vanem

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles